RAPORT

Wojna na Ukrainie

Olga Tokarczuk przekazała replikę Nagrody Nobla na aukcję WOŚP

Replikę ręcznie wykonano z brązu, a następnie pokryto złotem (fot.arch. PAP/Robert Eklund/Stella Pictures/ABACAPRESS.COM)
Replikę ręcznie wykonano z brązu, a następnie pokryto złotem (fot.arch. PAP/Robert Eklund/Stella Pictures/ABACAPRESS.COM)

Olga Tokarczuk, laureatka literackiego Nobla za 2018 rok, przekazała replikę medalu noblowskiego na aukcję charytatywną Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – poinformowała o tym w filmie opublikowanym w mediach społecznościowych. Podarowana kopia jest jedną z trzech wykonanych w zakładzie Svenska Medalj w Eskilstunie w Szwecji. Replikę ręcznie wykonano z brązu, a następnie pokryto złotem.

Replikę Nagrody Nobla przekazała na ręce Jerzego Owsiaka, założyciela WOŚP.

– Chciałabym, żeby (medal – red.) przyczynił się do tego wszystkiego, co robicie. Jestem szczęśliwa, że mogę to zrobić – powiedziała noblistka.

Tokarczuk została nagrodzona w październiku przez Szwedzką Akademię „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. To pierwszy literacki Nobel dla Polaka od 23 lat. W 1996 r. to prestiżowe wyróżnienie otrzymała poetka Wisława Szymborska. Tokarczuk jest autorką m.in.: „Podróży ludzi Księgi”, „Prawieku i innych czasów”, „Gry na wielu bębenkach”, „Prowadź swój pług przez kości umarłych”, „Ksiąg Jakubowych” oraz „Biegunów”, za którą w 2018 roku otrzymała międzynarodową Nagrodę Bookera. Obecnie noblistka pracuje nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

W miniony weekend pisarka odebrała złoty medal noblowski i dyplom z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej