RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Gang Fryzjera. Byli reprezentanci Polski, sędziowie i działacze skazani

Piotr R. strzelił dla Lecha 109 goli (fot.  arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)
Piotr R. strzelił dla Lecha 109 goli (fot. arch. PAP/Jakub Kaczmarczyk)

Byli piłkarze Lecha Poznań Waldemar K. i Piotr R. – najlepszy polski sędzia początku XXI wieku, czy znany z telewizji Wit Ż. To tyko niektórzy skazani w procesie tzw. gangu Fryzjera. Sąd uznał ich za winnych zarzucanych czynów, ale do więzienia trafi tylko Ryszard F. Pozostali otrzymali kary pozbawienia wolności w zawieszeniu. Poniedziałkowe postanowienie sądu nie jest prawomocne.

Korupcja w polskiej piłce. „Fryzjer” i 30 innych oskarżonych usłyszeli wyroki

Na karę 4,5 roku więzienia skazał wrocławski sąd Ryszarda F. ps. „Fryzjer” oskarżonego o korupcję w polskiej piłce nożnej. Sąd umorzył m.in. zarzut...

zobacz więcej

Najbardziej znany spośród skazanych jest Piotr R., czołowy piłkarz polskiej ligi przełomu wieków. R. większość swojej kariery spędził w barwach Lecha Poznań, rozgrywając 327meczów i strzelając 109 goli. W reprezentacji Polski rozegrał cztery spotkania i strzelił jednego gola. R. został skazany na rok i dwa miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu, zakaz działalności w piłce nożnej na okres trzech lat i przepadek 5 tysięcy złotych.

Rok i dwa miesiące więzienia w zawieszeniu, trzyletni zakaz działania w sporcie i przepadek 10 tysięcy złotych usłyszał Waldemar K. Byłemu piłkarzowi Lecha udowodnili korupcyjne działania w Lechu, Świcie Nowy Dwór Mazowiecki i Górniku Polkowice. 51-letni obrońca niemal przez całą karierę związany był z „Kolejorzem”, nie licząc pięcioletniej przerwy na występy w Wolfsburgu. K. rozegrał pięć meczów w pierwszej reprezentacji Polski.

Winny zarzutów został uznany także Wit Ż., obserwator PZPN i telewizyjny ekspert, który w stacji Canal+ przez kilka lat analizował kontrowersyjne sytuacje. Witowi Ż. postawiono pięć zarzutów dotyczących korupcji w Koronie Kielce, Górniku Łęczna, Górniku Polkowice i Pogoni Szczecin. Wrocławski sąd uznał go winnym, skazując na rok i cztery miesiące więzienia w zawieszeniu, pięcioletni zakaz działania w futbolu i przepadek 28 tysięcy złotych.

Rok i cztery miesiące w zawieszeniu oraz zakaz działania w profesjonalnym futbolu na okres trzech lat usłyszał Grzegorz G., najlepszy polski arbiter początku XXI wieku. G. został aresztowany w 2008 roku. Był wtedy kandydatem do wyjazdu na mistrzostwa świata w RPA. Były arbiter obecnie zasiada we władzach pierwszoligowego Radomiaka.

Skazujący wyrok usłyszał także Henryk K., były członek zarządu PZPN. Działacz z Trójmiasta dostał półtora roku więzienia w zawieszeniu, ośmioletni zakaz aktywności w sporcie i przepadek 15 tysięcy złotych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej