RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Iran: Silny smog w stolicy. W wielu miastach zamknięto szkoły

Z Teheranu nie widać pobliskiego pasma Elburs (fot. Muhammet Kursun/Anadolu Agency via Getty Images)
Z Teheranu nie widać pobliskiego pasma Elburs (fot. Muhammet Kursun/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Władze nakazały w niedzielę zamknięcie szkół w Teheranie i w wielu innych miastach Iranu z powodu wysokiego zanieczyszczenia powietrza. Od wielu dni nie widać ze stolicy pobliskich wysokich gór Elburs, a w mieście trwa alert smogowy.

Najnowsza mapa smogowa jest dla nas łaskawa. W czołówce trucicieli „ikony ekologii”

Komisja Europejska zaprezentowała najnowsze dane dotyczące smogu pochodzące z satelity Sentinel-5P, wchodzącego w skład środowiskowego programu...

zobacz więcej

Jak wynika z raportu Banku Światowego z 2018 roku, zanieczyszczenie powietrza w Teheranie powodują ciężkie pojazdy i motocykle oraz rafinerie i ciepłownie.

Wielu teherańczyków winą obciąża użytkowników samochodów, przede wszystkim tych, którzy jeżdżą w pojedynkę. Niektórzy krytykują politykę władz Teheranu w dziedzinie planowania zabudowy miasta. „Wydają pozwolenia na budowę, nie biorąc w ogóle pod uwagę potrzeby pozostawiania niezabudowanych korytarzy powietrznych i stref zielonych, aby umożliwić cyrkulację powietrza” – skarżył się AFP mieszkaniec stolicy położonej na wysokości od 1400 do 1800 metrów nad poziomem morza. „Pieniądze liczą się bardziej niż zdrowie publiczne. Najgorzej jest zwykle w lutym, gdy zatrucie atmosfery dochodzi do zenitu” – dodał.

W niedzielę władze Iranu wezwały osoby starsze i dzieci zamieszkałe w Teheranie, w prowincji Elburs, która przylega do stolicy, oraz w miastach Kom i Arak w środkowej części kraju, by nie wychodziły z domów.

Według danych rządowych co roku umiera w Iranie z powodu złej jakości powietrza 30 000 osób.

Władze Teheranu wprowadziły w tych dniach w stolicy, liczącej 8,5 mln mieszkańców, ograniczenia w ruchu samochodowym i zakaz ruchu TIR-ów w całej prowincji stołecznej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej