RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Misja rozbrojenia bomby zakończona. Tysiące mieszkańców wraca do domów

Bomba angielskiej produkcji została rozbrojona w niedzielę po godzinie 11:00 w mieście Brindisi w południowo-wschodnich Włoszech. Teren jest już bezpieczny. Operacja została wykonana bezproblemowo – poinformował dziennik „La Repubblica”. Mieszkańcy wracają do swoich domów.

Ewakuacja 54 tysięcy mieszkańców z powodu niewybuchu

Z powodu niewybuchu znalezionego w Brindisi na południu Włoch ewakuowano ponad połowę mieszkańców miasta. Jeżeli akcja rozbrajania bomby powiedzie...

zobacz więcej

W operacji rozbrojenia niewybuchu wojennego uczestniczyło 15 pirotechników z pułku saperów z miasta Foggia. Odmontowaniem zapalnika bomby zajęło się dwóch saperów, inni z niewielkiej odległości monitorowali działania przy pomocy zdalnej telekamery. Bomba zawierająca 40 kg trotylu została więc zneutralizowana.

O przeprowadzonej misji poinformował także Minister Obrony Lorenzo Guerini. Zaznaczył na swoim koncie na twitterze, że „operacja rozbrojenia bomby w Brindisi przeprowadzona przez pirotechników wojska włoskiego była szczególnie skomplikowana”.

„Profesjonalizm włoskich sił powietrznych i karabinierów przyczynił się do zapewnienia bezpieczeństwa terenu” – napisał na twitterze i dodał, że to „dobry przykład systemu krajowego na rzecz mieszkańców”.

54 tysiące mieszkańców musiało opuścić domy do godziny 8:00 w niedzielę. Część osób – na czas operacji wojskowej – przeniosła się do szkół miejskich. Ewakuowano także 200 więźniów i przewieziono ich do innej zakładu karnego w mieście Lecce. Przy ewakuacji pracowało tysiące funkcjonariuszy – sił porządkowych, straży pożarnej, policji, ochrony ludności.

Wstrzymano ruch drogowy, a także lotniczy i kolejowy. Miasto było monitorowane przez włoskie siły powietrzne przy użyciu dronów. Podczas gdy na ulice wyszło ponad 50 patroli, aby pilnować, żeby nie doszło do kradzieży w domach.

Bomba została zrzucona prawdopodobnie w 1941 roku, a odnaleziona 2 listopada podczas rozbudowy lokalnego kina.

źródło:
Zobacz więcej