RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier zapowiada zmiany w przepisach. Szybciej będzie można stracić prawo jazdy

Wprowadzamy pierwszeństwo dla pieszych przed wejściem na pasy, ograniczenie prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h również w nocy oraz możliwość odebrania prawa jazdy przy przekroczeniu prędkości o ponad 50 km/h poza terenem zabudowanym – ogłosił w niedzielę premier Mateusz Morawiecki.

Podlaskie. Śmiertelny wypadek na drodze 648

W sobotę wieczorem na drodze wojewódzkiej nr 648 w okolicy miejscowości Nowe Rakowo (Podlaskie) auto uderzyło w przydrożne drzewo i dachowało;...

zobacz więcej

Morawiecki powiedział na konferencji prasowej na błoniach PGE Narodowego w Warszawie, że pod względem bezpieczeństwa na drogach „jesteśmy na ostrym zakręcie”.

– Musimy wprowadzić nowe reguły, procedury i zasady, które zdecydowanie ograniczą śmiertelność na drogach i zwiększą możliwość jazdy bezpiecznej (...). Jesteśmy w samym ogonie UE, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na drogach, ginie w ostatnich latach średnio około 3 tys. osób na drogach – mówił premier.

Zapowiedział – oprócz wprowadzonego niedawno obowiązku jazdy „na suwak” i „korytarza życia” – dodatkowe zmiany w przepisach o ruchu drogowym.

– W bardzo krótkim tempie wprowadzamy trzy dodatkowe ograniczenia – po pierwsze jest to pierwszeństwo pieszego przed wejściem na pasy. Po drugie jest to ograniczenie do 50 km/h jazdy pojazdów w terenie zabudowanym przez całą dobę (...). Również wdrażamy zasadę, że w sytuacji przekroczenia (prędkości) powyżej 50 km/h poza terenem zabudowanym, to również będzie można odebrać prawo jazdy – poinformował premier. Zapowiedział też powołanie funduszu, który będzie pozwalał dodatkowo zainwestować w infrastrukturę bezpieczeństwa drogowego, taką jak przejścia dla pieszych, ronda i spowalniacze ruchu.

„Piratów trzeba wyeliminować”

– Piratów na drogach trzeba wyeliminować, wyeliminować skutecznie – podkreślił szef rządu. – Musimy zatem doprowadzić do zmian przepisów ruchu drogowego w taki sposób, żeby zmniejszyć wypadki, zmniejszyć śmiertelność wypadków na drogach – zapowiedział premier Morawiecki.

Jak wskazał, będzie to czynione poprzez inwestycje w infrastrukturę, ale także poprzez „powielanie najlepszych wzorców tych państw Europy Zachodniej, Unii Europejskiej”, które – jak wskazał – mają znacząco ograniczaną liczbę

śmiertelnych wypadków na drogach. – Zadbajmy o to, żeby już te święta najbliższe, święta Bożego Narodzenia, były świętami bezpiecznymi, czego życzę wszystkim kierowcom i wszystkim pieszym – zaapelował premier.

źródło:

Zobacz więcej