RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polski żołnierz zmarł na misjach. „To dotkliwa strata dla Łotwy”

„Straciliśmy jednego z naszych żołnierzy” (fot.arch.PAP/EPA/Valda Kalnina)

Zmarł polski żołnierz pełniący misję na Łotwie. Służył w Polskim Kontyngencie Wojskowym wchodzącym w skład wielonarodowej grupy bojowej NATO. O śmierci Polaka poinformowało łotewskie ministerstwo obrony.

Nie żyje żołnierz AK gen. Tadeusz Bieńkowicz ps. „Rączy”

Nie żyje gen. Tadeusz Bieńkowicz ps. Rączy, żołnierz AK, kawaler Orderu Virtuti Militari, skazany przez komunistyczne władze na karę śmierci,...

zobacz więcej

Polski żołnierz zmarł w czasie wolnym od ćwiczeń, podczas prywatnego treningu biegowego.

„Najszczersze wyrazy współczucia dla rodziny, bliskich i kolegów z jednostki. Rodzina zmarłego została otoczona odpowiednią opieką” – napisał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

„Łączymy się myślami z rodziną oraz kolegami z jednostki zmarłego. Jest to również dotkliwa strata dla Łotwy, ponieważ razem z Polską podobnie rozumiemy kwestie bezpieczeństwa” – napisał z kolei łotewski minister obrony Artis Pabriks.

„Straciliśmy jednego z naszych żołnierzy. Składam szczere kondolencje rodzinie i żołnierzom z polskiego kontyngentu. Podobnie jak sto lat temu polscy żołnierze wraz z Łotyszami ramię w ramię walczyli o wyzwolenie Łatgalii, tak dziś dbają z naszymi sojusznikami o bezpieczeństwo w regionie” – napisał dowódca Sił Zbrojnych Łotwy Leonids Kalninsz.

Wielonarodowe grupy bojowe zostały rozmieszczone w krajach bałtyckich i w Polsce w 2017 roku. Na Łotwie tworzą ją żołnierze z Albanii, Czarnogóry, Czech, Estonii, Hiszpanii, Kanady, Litwy, Łotwy, Polski, Słowacji, Słowenii i Włoch.

źródło:
Zobacz więcej