RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Stadion olimpijski w Tokio już gotowy. Pomieści 68 tysięcy kibiców

24 lipca na stadionie odbędzie się ceremonia otwarcia igrzysk olimpijskich (fot. EPA/TOMOHIRO OHSUMI /

Premier Japonii Shinzo Abe oficjalnie otworzył Stadion Narodowy, który będzie główną areną zmagań przyszłorocznych igrzysk olimpijskich w Tokio. Budowa, na którą wydano blisko półtora miliarda dolarów, zakończyła się bez opóźnień, choć pojawiały się problemy.

Księżniczka Takeda otwarła stadion łuczniczy w Tokio

Stadion łuczniczy w Tokio jest już gotowy. To pierwsza nowa arena sportowa, oddana do użytku przed przyszłorocznymi igrzyskami olimpijskimi w...

zobacz więcej

Pierwszy projekt przebudowy został odrzucony, ponieważ opinia publiczna nie chciała zgodzić się na tak duże wydatki. W efekcie prace rozpoczęły się dopiero w grudniu 2016 roku.

– Jestem świadomy, że pojawiło się wiele przeszkód przy budowie tego Stadionu Narodowego, który będzie symbolem igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w 2020 roku. W trakcie zmienił się projekt. Ukończenie budowy to efekt ciężkiej pracy i podejścia „wszystko dla Japonii”. Dzięki temu dziś możemy świętować – powiedział szef japońskiego rządu.

W niedzielnej ceremonii wzięła udział tylko niewielka liczba zaproszonych gości. Pierwsze publiczne wydarzenie na stadionie zaplanowano na 21 grudnia.

Obiekt w stolicy Japonii, na którym 24 lipca odbędzie się ceremonia otwarcia, może pomieścić 68 tysięcy kibiców. Później na tej arenie będą odbywać się mecze piłkarskie oraz zawody lekkoatletyczne, a na 9 sierpnia zaplanowana jest ceremonia zamknięcia.

źródło:

Zobacz więcej