RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Krym: Zatonął rosyjski dok z okrętem podwodnym

Agencja Interfax napisała, że prawdopodobnie przyczyną wypadku był zły stan techniczny doku (zdjęcie ilustracyjne, arch. PAP/ITAR-TASS)

W Sewastopolu na zaanektowanym przez Rosję Krymie zatonął pływający dok. Jak podała agencja Interfax, wewnątrz znajdował się okręt podwodny. Dok ma ponad 80 lat, a okręt „Gorkowskij Komsomolec” od prawie 20 lat czekał na remont.

Agencja Interfax napisała, że prawdopodobnie przyczyną wypadku był zły stan techniczny doku. Poinformowała także, że znajdująca się wewnątrz jednostka sama wypłynęła na powierzchnię. Radio Svoboda przypomniało, że „Gorkowskij Komsomolec” został zwodowany w 1982 roku i 9 lat później trafił do remontu.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego, rosyjska armia chciała oddać jednostkę Ukrainie, ale Kijów odmówił przyjęcia ze względu na zły stan techniczny. W 2016 roku Moskwa ogłosiła przetarg na złomowanie okrętu, który do dziś nie został zrealizowany.

W ubiegłym roku zatonął pływający dok, w którym remontowany był jedyny rosyjski lotniskowiec Admirał Kuzniecow. Kilka dni temu na lotniskowcu wybuchł pożar. Zginęły 2 osoby, a 16 zostało rannych.

źródło:
Zobacz więcej