RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Włoski fiskus „pod choinkę” dostanie ponad 43 mld euro

We Włoszech najwięcej prezentów pod choinkę dostanie fiskus. (fot. Wikimedia Commons)

Ofiarodawcą nie będzie święty Mikołaj, ale podatnicy, którzy w ostatnich dniach roku wpłacą do kasy państwa prawie 43 miliardy euro podatków, w tym także zaległe.

3,4 mld złotych w szarej strefie branży pogrzebowej. Co na to fiskus?

Szara strefa w branży pogrzebowej jest warta 3,4 mld zł. Służby skarbowe mało się tym interesują – pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

zobacz więcej

Stowarzyszenie rzemieślników i właścicieli małych firm (Cgia), które dokonało analizy świątecznych „podarunków” dla skarbu państwa , przypomniało, że w poniedziałek mija termin zapłaty podatku gminnego od nieruchomości pod nazwą Imu-Tasi. Szacuje się, że z tego tytułu podatnicy wpłacą 9,6 miliarda euro.

Kolejny zastrzyk pieniędzy to podatki od dochodów osób fizycznych, które wpłacą pracownicy najemni. Fiskus otrzyma od nich 13,6 miliarda euro. Z kolei z podatku VAT wpłynie prawie 20 miliardów euro. Suma tych wpływów, czyli 42,9 miliarda euro, nie jest jeszcze pełna - zastrzegło stowarzyszenie zaznaczając, że nie uwzględnia podatku od wywozu śmieci, który w wielu miastach płaci się w grudniu.

Jak podkreślają ekonomiści, również w tym roku odczuwalny będzie negatywny wpływ tej grudniowej lawiny podatków na zakupy prezentów i innych dóbr przed Bożym Narodzeniem. Zbyt wiele zobowiązań podatkowych w tym czasie obniża konsumpcję - ostrzegli.

źródło:

Zobacz więcej