RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Luksusowe auta, wille, samoloty. Zarekwirowane meksykańskim gangom idą pod młotek

Na licytacji wystawione zostaną luksusowe samochody i inne pojazdy, awionetki i wille (fot. Twiter/@mexicond)

W stolicy Meksyku rozpoczęła się w sobotę największa w historii kraju licytacja dóbr skonfiskowanych skorumpowanym urzędnikom i członkom gangów. Są to m.in. 674 zestawy biżuterii, nieruchomości, samochody i samoloty.

100 mln dolarów łapówki? „El Chapo” miał przekupić prezydenta Meksyku

W 2012 roku ówczesny prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto przyjął łapówkę w wysokości 100 mln dolarów od meksykańskiego barona narkotykowego...

zobacz więcej

W stolicy Meksyku rozpoczęła się w sobotę największa w historii kraju licytacja dóbr skonfiskowanych skorumpowanym urzędnikom i członkom gangów. Są to m.in. 674 zestawy biżuterii, nieruchomości, samochody i samoloty. Zaprezentowana przez rząd jako „matka wszystkich licytacji” potrwa dwa dni, a uzyskane z niej pieniądze mają być przeznaczone na budowę dróg w wiejskich rejonach kraju.

Licytacja odbywa się w dawnej rezydencji prezydentów Meksyku, którą obecny szef państwa Andres Manuel Lopez Obrador przekształcił w otwarty dla publiczności ośrodek kulturalny.


93 proc. obiektów wystawionych decyzją prezydenta na licytację stanowią komplety biżuterii pochodzącej przeważnie ze znanych światowych firm jubilerskich, luksusowe samochody i inne pojazdy, awionetki i wille. Wśród 29 drogich samochodów są m.in. dwa lamborghini, dwa mclareny, ferrari, corvette i aston martin model AM6 Vantage.

Najdroższy z licytowanych samolotów, to luksusowy, biały w błękitne pasy LearJet 36A. Cena wywoławcza: 19 mln peso meksykańskich, tj. około miliona dolarów.

Wśród nieruchomości zwraca uwagę willa w jednej z najwytworniejszych, otoczonych murem dzielnic stolicy Meksyku. Cena wywoławcza 750 000 dolarów.Rząd wystawił także na licytację opancerzone samochody ciężarowe, które należały do sztabu generalnego ochrony prezydenta, rozwiązanego przez Lopeza Obradora po objęciu przez niego urzędu szefa państwa.

11 sierpnia meksykański rząd sprzedał na jednej z pierwszych tego rodzaju licytacji za 102 mln peso (5,26 mln dolarów) usytuowany w rezydencyjnej dzielnicy miasta Meksyk pałacyk chińsko–meksykańskiego przedsiębiorcy, Zhenli Ye Gona, sądzonego za handel narkotykami.

źródło:

Zobacz więcej