RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

SLD i Wiosna połączą się. Biedroń zdradził nazwę

Robert Biedroń nie zadeklarował, czy wystartuje w wyborach prezydenckich (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Robert Biedroń nie zadeklarował, czy wystartuje w wyborach prezydenckich (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Najnowsze

Popularne

Powstanie za kilka tygodni nowe ugrupowanie, nowa siła polityczna, na którą tak długo czekaliśmy, w której będziemy rządzić po partnersku – oświadczył na konwencji Wiosny jej lider Robert Biedroń. Zdradził, że będzie się ona nazywała Nowa Lewica.

Zandberg do działaczy Wiosny: stworzycie nową formację, która będzie naszym dobrym sojusznikiem

Idziecie w stronę stworzenia nowej formacji, która, mam nadzieję, będzie naszym dobrym sojusznikiem – powiedział lider Lewicy Razem Adrian Zandberg...

zobacz więcej

W warszawskim hotelu Sangate obradują ciała statutowe Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny Roberta Biedronia. Efektem ma być decyzja o konsolidacji obydwu ugrupowań w jeden projekt polityczny.

Podczas konwencji Wiosny głos zabrał jej lider.
– Jesteśmy tutaj, żeby otworzyć nowy etap funkcjonowania naszej siły politycznej. Żeby otworzyć nowy etap naszej współpracy. Przed nami zjednoczenie – mówił. – Powstanie za kilka tygodni nowe ugrupowanie, nowa siła polityczna, na którą tak długo czekaliśmy, w której będziemy rządzić po partnersku, będziemy równoważnym partnerem naszych braci i sióstr z Sojuszu Lewicy Demokratycznej – zapewnił.

– Połowa decyzji zgodnie z przygotowywanym statutem będzie należała do Wiosny – zapowiedział i zaznaczył, że połowa ciał statutowych też będzie należała do Wiosny.
– Będziemy współtworzyć nową, europejską lewicę w Polsce. Stworzymy pierwszy w historii związek partnerski, w którym będziemy po prostu partnerami – dodał.
– Zdradzę wam, że to będzie Nowa Lewica, bo tak się będzie nazywała nasza nowa formacja – wskazał.

Biedroń podkreślił, że Lewica zawsze wygrywa wybory, kiedy idzie zjednoczona.
– Połączyliśmy trzy pokolenia Lewicy i odnieśliśmy sukces. Zjednoczeni jesteśmy w stanie zdziałać wiele, zrobiliśmy doskonały wynik. Pora na kontynuację – podkreślił. Mówił, że Wiosna wprowadziła do Sejmu wielu swoich przedstawicieli, a także ma swoją senatorkę. Podkreślił, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie to, że Wiosna jest wielonurtowa, wielowątkowa.

„Połączenie SLD i Wiosny to duży cios dla tych, którzy zostali w Sojuszu”

Połączenie SLD i Wiosny, to duży cios dla tych, którzy zostali w SLD. Teraz, kiedy przyszedł sukces, ktoś zamyka im partię i wyprowadza sztandar. Z...

zobacz więcej

„Wysyłamy mocny sygnał”

– Pamiętamy o przeszłości, ale myślimy głównie o przyszłości. Dlatego budujemy nowoczesną, progresywną formację lewicową. Dziś wysyłamy mocny sygnał – Lewica się jednoczy. Pora, żeby zjednoczyć Polskę, zjednoczyć Polki i Polaków – zaznaczył.

– Dlaczego chcemy się połączyć? Bo nam dobrze wychodzi budowanie mostów. My lubimy łączyć, budować mosty i burzyć mury. I dlatego podjęliśmy takie kroki kilka miesięcy temu, kiedy budowaliśmy w Polsce wspólny blok lewicowy – mówił. Jak podkreślił, Wiosna wymienia się z naszymi przyjaciółkami i przyjaciółmi na Lewicy dobrymi stronami, a każde z nich „do tego małżeństwa czy raczej związku partnerskiego” wiele wnosi.

Biedroń pogratulował również kandydatce PO na urząd prezydenta Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. – Platforma Obywatelska wybrała jednak konserwatywnie i wszyscy spodziewaliśmy się tego wyboru – ocenił.

– Dzisiaj Polska czeka na kandydata albo kandydatkę, która jasno i wyraźnie powtórzy słowa, które dzisiaj padły na tej konwencji – mówił. Wymienił w tym kontekście m.in. rozdział państwa od kościoła. Na słowa Biedronia z sali zaczęto krzyczeć: „Robert, musisz!”. W odpowiedzi polityk odpowiedział: „Ja już byłem prezydentem”. Zaznaczył, że kandydat lub kandydatka Lewicy będzie „kandydatem XXII wieku”. Zapowiedział, że swoją nominacje Lewica ogłosi po nowym roku.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej