RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

SLD i Wiosna połączą się. Biedroń zdradził nazwę

Robert Biedroń nie zadeklarował, czy wystartuje w wyborach prezydenckich (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Powstanie za kilka tygodni nowe ugrupowanie, nowa siła polityczna, na którą tak długo czekaliśmy, w której będziemy rządzić po partnersku – oświadczył na konwencji Wiosny jej lider Robert Biedroń. Zdradził, że będzie się ona nazywała Nowa Lewica.

Zandberg do działaczy Wiosny: stworzycie nową formację, która będzie naszym dobrym sojusznikiem

Idziecie w stronę stworzenia nowej formacji, która, mam nadzieję, będzie naszym dobrym sojusznikiem – powiedział lider Lewicy Razem Adrian Zandberg...

zobacz więcej

W warszawskim hotelu Sangate obradują ciała statutowe Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny Roberta Biedronia. Efektem ma być decyzja o konsolidacji obydwu ugrupowań w jeden projekt polityczny.

Podczas konwencji Wiosny głos zabrał jej lider.
– Jesteśmy tutaj, żeby otworzyć nowy etap funkcjonowania naszej siły politycznej. Żeby otworzyć nowy etap naszej współpracy. Przed nami zjednoczenie – mówił. – Powstanie za kilka tygodni nowe ugrupowanie, nowa siła polityczna, na którą tak długo czekaliśmy, w której będziemy rządzić po partnersku, będziemy równoważnym partnerem naszych braci i sióstr z Sojuszu Lewicy Demokratycznej – zapewnił.

– Połowa decyzji zgodnie z przygotowywanym statutem będzie należała do Wiosny – zapowiedział i zaznaczył, że połowa ciał statutowych też będzie należała do Wiosny.
– Będziemy współtworzyć nową, europejską lewicę w Polsce. Stworzymy pierwszy w historii związek partnerski, w którym będziemy po prostu partnerami – dodał.
– Zdradzę wam, że to będzie Nowa Lewica, bo tak się będzie nazywała nasza nowa formacja – wskazał.

Biedroń podkreślił, że Lewica zawsze wygrywa wybory, kiedy idzie zjednoczona.
– Połączyliśmy trzy pokolenia Lewicy i odnieśliśmy sukces. Zjednoczeni jesteśmy w stanie zdziałać wiele, zrobiliśmy doskonały wynik. Pora na kontynuację – podkreślił. Mówił, że Wiosna wprowadziła do Sejmu wielu swoich przedstawicieli, a także ma swoją senatorkę. Podkreślił, że nie byłoby to możliwe, gdyby nie to, że Wiosna jest wielonurtowa, wielowątkowa.

„Połączenie SLD i Wiosny to duży cios dla tych, którzy zostali w Sojuszu”

Połączenie SLD i Wiosny, to duży cios dla tych, którzy zostali w SLD. Teraz, kiedy przyszedł sukces, ktoś zamyka im partię i wyprowadza sztandar. Z...

zobacz więcej

„Wysyłamy mocny sygnał”

– Pamiętamy o przeszłości, ale myślimy głównie o przyszłości. Dlatego budujemy nowoczesną, progresywną formację lewicową. Dziś wysyłamy mocny sygnał – Lewica się jednoczy. Pora, żeby zjednoczyć Polskę, zjednoczyć Polki i Polaków – zaznaczył.

– Dlaczego chcemy się połączyć? Bo nam dobrze wychodzi budowanie mostów. My lubimy łączyć, budować mosty i burzyć mury. I dlatego podjęliśmy takie kroki kilka miesięcy temu, kiedy budowaliśmy w Polsce wspólny blok lewicowy – mówił. Jak podkreślił, Wiosna wymienia się z naszymi przyjaciółkami i przyjaciółmi na Lewicy dobrymi stronami, a każde z nich „do tego małżeństwa czy raczej związku partnerskiego” wiele wnosi.

Biedroń pogratulował również kandydatce PO na urząd prezydenta Małgorzacie Kidawie-Błońskiej. – Platforma Obywatelska wybrała jednak konserwatywnie i wszyscy spodziewaliśmy się tego wyboru – ocenił.

– Dzisiaj Polska czeka na kandydata albo kandydatkę, która jasno i wyraźnie powtórzy słowa, które dzisiaj padły na tej konwencji – mówił. Wymienił w tym kontekście m.in. rozdział państwa od kościoła. Na słowa Biedronia z sali zaczęto krzyczeć: „Robert, musisz!”. W odpowiedzi polityk odpowiedział: „Ja już byłem prezydentem”. Zaznaczył, że kandydat lub kandydatka Lewicy będzie „kandydatem XXII wieku”. Zapowiedział, że swoją nominacje Lewica ogłosi po nowym roku.

źródło:

Zobacz więcej