RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Media w USA: Johnson z silnym mandatem do brexitu

W czwartkowych wyborach rządzący od 2010 r. konserwatyści uzyskali 43,6 proc. głosów (fot. PAP/EPA/VICKIE FLORES)

Brytyjski premier Boris Johnson otrzymał niepodważalny mandat do przeprowadzenia brexitu – oceniają w piątek media w USA po wygranej konserwatystów w wyborach do Izby Gmin. Porażkę Partii Pracy uznają za ostrzeżenie dla Demokratów przed zbytnim skrętem na lewo.

Królowa Elżbieta II powierzyła Johnsonowi misję stworzenia nowego rządu

Brytyjska królowa Elżbieta II formalnie powierzyła dotychczasowemu premierowi Borisowi Johnsonowi misję sformowania nowego rządu. Jego Partia...

zobacz więcej

O „przytłaczającym zwycięstwie” i „miażdżącej naganie” dla lidera laburzystów Jeremy'ego Corbyna pisze „Washington Post”. Dziennik zwraca uwagę, że zdaniem obserwatorów Partia Pracy przesunęła się za bardzo na lewo.

W USA ugrupowanie to wspierali politycy uznawani za progresywnych, np. kongresmenka Alexandria Ocasio–Cortez. „WP” przytacza tezę profesora Simona Usherwooda z University of Surrey, że wyniki brytyjskich wyborów to lekcja dla demokratycznych senatorów Bernie'ego Sandersa i Elizabeth Warren, pretendentów do otrzymania nominacji Partii Demokratycznej w wyborach prezydenckich w USA; zdaniem Usherwooda oboje przesuwają się za daleko od centrum ugrupowania i w ten sposób zmniejszają swoje szanse na wyborczy sukces.

W czwartek ostrzegał przed tym lider sondaży wśród Demokratów Joe Biden. – Zobaczcie, co się stało, kiedy Partia Pracy przesunęła się tak daleko na lewo – mówił na spotkaniu z wyborcami były wiceprezydent USA.

„WP” odnotowuje, że opowiadający się za brexitem brytyjscy konserwatyści odbili liczne regiony tradycyjnie głosujące na Partię Pracy i zwyciężyli na przedmieściach Londynu, gdzie brexit nie jest popularny.

„Wybory dały Johnsonowi niepodważalny mandat do wycofania Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej w styczniu, chociaż umowa brexitu musi jeszcze zostać zatwierdzona w parlamencie, a miną miesiące, a może lata negocjacji, nim wypracowana zostanie obiecana umowa o wolnym handlu z Europą” – pisze dziennik.

W ocenie „Wall Street Journal” skala zwycięstwa Johnsona może dać mu dodatkowe karty przetargowe w negocjacjach z Brukselą, a także „większą elastyczność” w kraju. Według dziennika premier Wielkiej Brytanii nie będzie już tak zależny od parlamentarzystów, którzy chcą twardego wyjścia kraju z UE.

„Wysiłki, by odwrócić referendum w sprawie brexitu, są martwe. Wielka Brytania opuści UE w przyszłym miesiącu. Niejasne jest jednak, na jakich warunkach” – odnotowuje „New York Times”.

Nowojorski dziennik ocenia, że Johnson ma mało czasu na zawarcie porozumienia handlowego z UE. „Jeśli nadal będzie odrzucał prośby o kolejne przedłużenie (wyjścia z UE – PAP), tak jak obiecywał w kampanii, Wielka Brytania może ostatecznie być zmuszona handlować z Europą na zasadach Światowej Organizacji Handlu”, co byłoby – jak ostrzega – „odpowiednikiem bezumownego brexitu”.

Media w USA z uznaniem piszą też o dobrym wyniku wyborczym Szkockiej Partii Narodowej (SNP), która domaga się drugiego referendum niepodległościowego w Szkocji. „Johnson musi stawić czoło odradzającym się ruchom nacjonalistycznym w Szkocji i Irlandii Północnej, które zdecydowanie sprzeciwiają się brexitowi i mogą go użyć jako powodu do odłączenia się od Wielkiej Brytanii” – pisze „NYT”.

źródło:

Zobacz więcej