RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Obama: Polska wyrasta na lidera regionu

Po zakończonych rozmowach prezydentów Polski i USA, Barack Obama podkreślał jak ważne jest dla Ameryki wspieranie coraz silniejszej Europy Środkowo-Wschodniej i jak bardzo podziwia wyrastającą na lidera całego regionu Polskę. Poruszono też m.in. temat wiz dla Polaków. – Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy uregulować proces wizowy między naszymi państwami. Chciałem powiedzieć, że w Stanach Zjednoczonych pracujemy nad tą kwestią – podkreślił prezydent USA.

Sposoby wzmocnienia więzi handlowych, kwestia wiz dla Polaków, operacje NATO na całym świecie były tematami moich rozmów z prezydentem Bronisławem Komorowskim – powiedział mediom po spotkaniu prezydent USA, Barack Obama.

Podkreślał także, jak ważne jest dla Ameryki wspieranie coraz silniejszej Europy Środkowo-Wschodniej i jak bardzo podziwia wyrastającą na lidera całego regionu Polskę.

Wizy? Pracujemy nad tematem

Jak zaznaczył Obama, rozmowy dotyczyły także tego, jak wzmocnić więzy handlowe między Polską a Stanami Zjednoczonymi. Zaznaczył, że mowa była również o wizach dla Polaków. – Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób możemy uregulować proces wizowy między naszymi państwami. Chciałem powiedzieć, że w Stanach Zjednoczonych pracujemy nad tą kwestią – podkreślił Barack Obama.

Prezydent USA dodał, że dyskutowano także o działaniach NATO na Bałkanach, w Afganistanie, Iraku i w Libii. – Chciałbym podziękować polskim żołnierzom za to, że cały czas wypełniają swoje obowiązki – oświadczył amerykański prezydent.

Ważna współpraca z Rosją

Bronisław Komorowski zapowiadał wcześniej, że Polska oczekuje potwierdzenia ze strony amerykańskiej woli dalszej współpracy wojskowej w kontekście m.in. ogólnonatowskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Jak powiedział Barack Obama, obrona przeciwrakietowa to „temat, w którym powinniśmy współpracować z Rosjanami”. – Jestem dumny, że zapoczątkowaliśmy proces, który pomoże ustabilizować stosunki pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Rosją – podkreślił amerykański przywódca.

Dodał, że zarówno USA jak Polska muszą wspólnie rozmawiać z Rosją o współpracy w ramach obrony antyrakietowej, ze względu na zewnętrzne zagrożenia. Zastrzegł jednak, że zarówno on, jak i Bronisław Komorowski doceniają rolę, jaką w bezpieczeństwie i stabilności na świecie odgrywa Sojusz Północnoatlantycki.

Zbieżne poglądy ws. Białorusi i Ukrainy

Z kolei prezydent Bronisław Komorowski po spotkaniu wyraził satysfakcję, że on i Barack Obama odnotowują „absolutną zbieżność poglądów” w kwestii „twardego stawiania problemów praw obywatelskich na Białorusi”.

Cieszę się bardzo, że mogliśmy wymienić poglądy na temat zaangażowań w budowę demokracji w otoczeniu Europy, zarówno na wschodzie, na przykład na Białorusi, gdzie nastąpiło dramatyczne załamanie procesów demokratycznych, gdzie mamy do czynienia z aresztowaniem, skazywaniem działaczy opozycji demokratycznej, konkurentów w wyborach – dodał polski prezydent.

Komorowski podkreślił, że trwa akcja obrony polskiego dziennikarza, korespondenta polskiej prasy na Białorusi (Andrzeja Poczobuta - red.).

Dodał, że cieszy się bardzo, że „doszło do bezpośredniego spotkania z prezydentem Ukrainy”. – Chciałbym, aby (Ukraina) była krajem konsekwentnie – może niekoniecznie bardzo spektakularnie – ale jednak dążącym do pogłębienia swoich związków ze światem zachodnim – zadeklarował.

źródło:

Zobacz więcej