RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Macron straszy: Polska może nie dostać pieniędzy

Mechanizm ten ma być m.in. wsparciem finansowym dla krajów uzależnionych od paliw kopalnych w procesie transformacji energetycznej (fot. Shutterstock/ kapichka

Jeśli Polska nie potwierdzi zobowiązania dla celu neutralności klimatycznej do 2050 roku, będzie poza europejskim mechanizmem finansowej solidarności – poinformował na konferencji prasowej w Brukseli prezydent Francji Emmanuel Macron.

Morawiecki dla „FT”: Kwestionowanie przez Macrona NATO niebezpieczne

Premier Mateusz Morawiecki oskarżył Emmanuela Macrona o nieodpowiedzialność po tym, jak francuski prezydent ocenił, że NATO cierpi na „śmierć...

zobacz więcej

Prezydent Francji powiedział, że choć szczyt przyjął cel neutralności klimatycznej do 2050 roku, to jednak jeden kraj uzyskał „tymczasowe wyłączenie”. Macron miał na myśli Polskę. Dodał, że ten fakt „nie spowolni wdrażania Europejskiego Zielone Ładu”.

– Pierwsze regulacje zostaną przyjęte większością kwalifikowaną. Jeśli Polska nie potwierdzi swojego udziału w tym celu (neutralności klimatycznej do 2050 roku – red.), będzie poza europejskim mechanizmem, w tym w zakresie finansowej solidarności – powiedział prezydent Francji. Zaznaczył jednocześnie, że wspiera Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji i finansową solidarności w UE, jeśli chodzi o transformację.

Mechanizm ten ma być m.in. wsparciem finansowym dla krajów uzależnionych od paliw kopalnych w procesie transformacji energetycznej. Przedstawiony przez KE w środę projekt zakłada, że w ramach tego mechanizmu będzie istniał Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który będzie dysponował kwotą 100 mld euro na lata 2021-2027.

Podważa NATO, krytykuje USA. Macron gra miłą dla uszu Putina melodię

Francja i Niemcy od dawna starają się wypychać USA ze Starego Kontynentu. Dojście do władzy Donalda Trumpa tylko przyspieszyło ten proces. Niedawne...

zobacz więcej

Macron podkreślił, że w pierwszej połowie przyszłego roku zostanie przedstawiony w Brukseli duży pakiet nowych propozycji regulacyjnych, który zostanie przyjęty większością kwalifikowaną.

– Nalegam na tę większość kwalifikowaną. To będzie oznaczało, że jeden czy dwa kraje nie będą mogły zablokować tego projektu. To ważne, aby Europejski Zielony Ład wszedł w życie – powiedział.

Dodał też, że wiosną 2020 r. w UE będzie też prowadzona dyskusja na temat zwiększenia celów redukcji CO2 na 2030 rok.

Przywódcy unijni porozumieli się w czwartek na szczycie w Brukseli w sprawie osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej do 2050 r. Polska, jak podkreślono we wnioskach, nie mogła „zobowiązać się do realizacji tego celu” na tym etapie. Szefowie państw i rządów mają wrócić do tej sprawy w czerwcu przyszłego roku.

źródło:

Zobacz więcej