RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„ABC”: Ekologiczna podróż Grety przez Atlantyk to mistyfikacja

Gazeta uważa, iż organizatorzy rejsu przez Atlantyk zataili prawdę o paliwie, którym był napędzany katamaran aktywistki (fot. arch. PAP/EPA/RODRIGO ANTUNES)
Gazeta uważa, iż organizatorzy rejsu przez Atlantyk zataili prawdę o paliwie, którym był napędzany katamaran aktywistki (fot. arch. PAP/EPA/RODRIGO ANTUNES)

Hiszpański dziennik „ABC” informuje, że historia o podróży ekolożki Grety Thunberg na szczyt COP25 mogła być mistyfikacją. Gazeta uważa, iż organizatorzy 21-dniowego rejsu przez Atlantyk zataili fakt, że katamaran, którym podróżowała aktywistka, był napędzany paliwem.

Greta Thunberg „podróżuje w czasie”. Chodzi o starą fotografię

W archiwach Uniwersytetu Waszyngtońskiego znaleziono zdjęcie z 1898 r., na którym widać dzieci pracujące w kopalni złota w Kanadzie. Jedno z nich –...

zobacz więcej

W ostatnim dniu trwającego w Madrycie szczytu klimatycznego COP25, dziennik wskazuje, że silne przeciwne wiatry o tej porze roku powodują, że pokonanie Atlantyku w trzy tygodnie w „ekologiczny sposób” jest niemożliwe.

Autor pyta ironicznie, dlaczego organizatorzy rejsu Thunberg zataili informację o „pochodzącej z innej planety” technologii napędzania katamaranu.

Gazeta twierdzi, że właściciele katamaranu, Australijczycy Riley Whitelum i Elayna Carausu, ukryli fakt, że panele słoneczne ich łodzi nie są w stanie samodzielnie napędzać jednostki, więc ta została dodatkowo wyposażona w dwa silniki spalinowe.

„ABC” szacuje, że katamaran „Vagamonde”, którym Thunberg dotarła do portu w Lizbonie zużywał średnio podczas jednej godziny rejsu około 16 litrów paliwa.

Greta Thunberg człowiekiem roku „Time”. To najmłodsza laureatka rankingu

Amerykański tygodnik „Time” uznał nastoletnią ekoaktywistkę ze Szwecji Gretę Thunberg za Człowieka Roku 2019. Tym samym została ona najmłodszą...

zobacz więcej

„Policzcie sami, ile zużyli paliwa podczas całej podróży. Jak bardzo zatruli [środowisko – PAP]? Znacznie bardziej niż gdyby podróżowali samolotem z Nowego Jorku do Madrytu” – napisał „ABC”.

Podczas COP25 Thunberg apelowała do polityków i przedsiębiorców o szybkie, a zarazem konkretne decyzje w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Wezwała też do ustalania krótkich terminów dla planów redukcji wydobycia i zużywania paliw kopalnych.

Pomimo pozytywnych opinii o zaangażowaniu Thunberg w walkę na rzecz klimatu, hiszpańskie media relacjonujące madrycki COP25 wielokrotnie krytykowały szwedzką ekolożkę. Zarzucały jej m.in. podróżowanie na cudzy koszt, promowanie własnej osoby, a także odciąganie młodzieży od zajęć szkolnych.

Przed środowym wyjazdem z Madrytu Thunberg wezwała do masowych protestów na rzecz klimatu. Kilka godzin później przedstawiciele organizacji Fridays for Future (Piątki dla przyszłości), której nieformalną liderką jest nastolatka, wezwały do udziału w piątkowej manifestacji na terenie madryckich targów Ifema, na których odbywa się COP25.

źródło:

Zobacz więcej