RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Premier: Liczymy na otwarcie nowego rozdziału w stosunkach z Wielką Brytanią

– Boris Johnson i torysi odnieśli ogromne zwycięstwo; z perspektywy UE istotne jest, że w Wielkiej Brytanii nastąpi stabilizacja sceny politycznej; mamy nadzieję na otwarcie nowego rozdziału – powiedział przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu UE premier Mateusz Morawiecki.

Wielka Brytania: konserwatyści wygrywają wybory i będą mieć samodzielną większość

Partia Konserwatywna premiera Borisa Johnsona zdecydowanie wygrała czwartkowe przedterminowe wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, wynika z...

zobacz więcej

Piątek, drugi dzień unijnego szczytu w Brukseli, upłynie pod znakiem m.in. brexitu. W czwartkowych wyborach w Wielkiej Brytanii Partia Konserwatywna, która deklarowała konieczność dokończenia procesu wyjścia Zjednoczonego Królestwa z UE, uzyskała najlepszy wynik od czasów ostatniego rządu Margaret Thatcher w 1987 r.

Konserwatyści uzyskali co najmniej 364 mandaty w 650-osobowej Izbie Gmin (w jednym okręgu wyniki nie zostały jeszcze ogłoszone), co daje im możliwość samodzielnego rządzenia.

– Tutaj zaszła zasadnicza zmiana - wiemy już, że Boris Johnson i torysi, konserwatyści odnieśli ogromne zwycięstwo, a z perspektywy Polski i UE jest ono również i w tym sensie istotne, że nastąpi stabilizacja sceny politycznej w Wielkiej Brytanii – powiedział Morawiecki.

– Możemy mieć nadzieję i taką nadzieję mamy, że wkrótce nastąpi otwarcie nowego rozdziału, który będzie oznaczał pogłębioną współpracę w zakresie handlu, bezpieczeństwa i współpracę polityczną – dodał premier.

Polska wyłączona z 2050 roku jako celu neutralności klimatycznej UE

Do konkluzji szczytu UE wpisana została zasada, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej – poinformował w czwartek...

zobacz więcej

„Nie dojdzie do żadnego nieproporcjonalnego podziału środków”

Kolejnym z tematów rozmów unijnych liderów w piątek będzie sytuacja strefy euro. Morawiecki podkreślał, że instrument wsparcia dla krajów eurolandu ma swoje odbicie wśród krajów, które nie są w tej strefie. – Nie dojdzie do żadnego nieproporcjonalnego podziału środków; to było dla nas ważne – mówił szef polskiego rządu.

– Chcemy, żeby strefa euro się jak najszybciej rozwijała, a strefa euro chce uruchomić dodatkowe instrumenty po stronie Europejskiego Banku Centralnego; to jest jeden z kluczowych elementów dzisiejszej dyskusji – dodał Morawiecki.

Premier podkreślał, że duża część dyskusji będzie dotyczyć także tego, w jaki sposób EBI będzie chciał wzmocnić wzrost gospodarczy.

Pierwszego dnia unijnego szczytu do późnych godzin nocnych toczyła się dyskusja nad przyjęciem celu osiągnięcia neutralności klimatycznej. Państwa członkowskie porozumiały się w tej sprawie, jednak Polska została wyłączona spod celu dojścia do neutralności do 2050 r. Jak informował Morawiecki Polska będzie dochodzić do neutralności klimatycznej „w swoim tempie”. Temat ma jednak powrócić na szczycie szefów państw i rządów UE w czerwcu 2020 r.

źródło:
Zobacz więcej