RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wspomnienia stanu wojennego w Polsce. Czekamy na wasze historie

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku władze PRL na czele z Wojciechem Jaruzelskim wprowadziły w kraju stan wojenny (fot. arch.PAP/Ireneusz Sobieszczuk)

„Mój młodszy syn urodził się 10 Listopada 1981 roku, więc 13 grudnia miał zaledwie miesiąc. Ważył 2500 gramów. Nie zapomnę nigdy tej chwili, gdy usłyszałam w telewizji o stanie wojennym – byłam przerażona. Wyszłam z wózkiem po zakupy i mijałam żołnierzy z karabinami, to był szok i ogromny strach...” – napisała pani Ryszarda w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Czekamy na wasze wspomnienia z tego okresu. Wysyłajcie swoje historie na adres twoje@tvp.info.

Prezes IPN: Stan wojenny był pokazaniem „prawdziwej twarzy” komunizmu

38 lat temu o godz. 6 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się...

zobacz więcej

Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982, a 22 lipca 1983 r. odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które w wyniku wprowadzenia stanu wojennego poniosły śmierć, nie jest znana.

Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk. Nieznana pozostaje również liczba osób, które straciły w tym okresie zdrowie na skutek prześladowań, bicia w trakcie śledztwa czy też podczas demonstracji ulicznych.

„Mój młodszy syn urodził się 10 Listopada 1981 roku, więc 13 grudnia miał zaledwie miesiąc. Ważył 2500 gramów. Nie zapomnę nigdy tej chwili, gdy poinformowano w telewizji o stanie wojennym – byłam przerażona. W pierwszej chwili pomyślałam o tym, co się stanie, gdy zabraknie pokarmu, a nie będę mogła kupić mleka. Wyszłam z wózkiem po zakupy mijałam i żołnierzy z karabinami, to był szok i ogromny strach...” - napisała pani Ryszarda.

Czekamy na Państwa wspomnienia z tej niedzieli sprzed 38 lat i późniejszych dni stanu wojennego.

źródło:
Zobacz więcej