RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Osiągnięto częściowe porozumienie handlowe między USA a Chinami

Chiński kontenerowiec (fot. REUTERS/Fabian Bimmer)

USA i Chiny osiągnęły częściowe porozumienie handlowe – informują amerykańskie media. Zgodnie z nim w niedzielę nie wejdą w życie zapowiadane wcześniej przez Waszyngton 10-procentowe karne cła na wybrane produkty importowane z Chin, m.in. laptopy.

USA nakładają cła odwetowe na europejskie produkty. Trump: Wielkie zwycięstwo

USA nałożyły 25-proc. cła na francuskie wino, włoskie sery i szkocką whisky single malt w odwecie za unijne subwencje dla Airbusa. Cła odwetowe...

zobacz więcej

Stany Zjednoczone miały zaoferować wycofanie się z planowanego podniesienia ceł na chińskie towary importowane do USA o wartości 160 mld dolarów. W zamian Chiny zgodziły się na zakup amerykańskich produktów rolnych za 50 mld dolarów w 2020 r. – przekazało Agencji Reutera dobrze poinformowane źródła w USA.

Dotychczas wprowadzone amerykańskie cła obejmujące chińskie towary o wartości 360 mld dolarów, miałyby zostać obniżone nawet o połowę.

Nie są znane szczegóły porozumienia, które wciąż czeka na zatwierdzenie przez prezydenta USA Donalda Trumpa i przywódców w Pekinie – zastrzegają media. Oczekiwany jest komunikat Białego Domu w tej sprawie.

Wcześniej w czwartek Trump pisał na Twitterze: „BARDZO zbliżamy się do WIELKIEGO POROZUMIENIA z Chinami. Oni tego chcą i my tego chcemy”.

Trump zwiększa stawki celne na import z Chin

Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek na Twitterze zwiększenie stawek celnych na import z Chin. Zrobił to w odpowiedzi na ogłoszone wcześniej...

zobacz więcej

Prezydent USA odbył rozmowy m.in. z doradcą ekonomicznym Białego Domu Larrym Kudlowem, ministrem finansów USA Stevenem Mnuchinem i specjalnym przedstawiciel USA ds. handlu Robertem Lighthizerem.

Podczas trwającego od 17 miesięcy konfliktu handlowo-gospodarczego USA i Chiny nałożyły już karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie.

Waszyngton i Pekin negocjują obecnie „pierwszą fazę” porozumienia. Trump sugerował niedawno, że być może będzie trzeba na nią poczekać do najbliższych wyborów prezydenckich w USA, które odbędą się w listopadzie przyszłego roku.

Po doniesieniach o postępie w negocjacjach handlowych wzrosły główne indeksy na amerykańskich giełdach.

źródło:

Zobacz więcej