RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Von der Leyen: Stanowisko Polski nie zmieni harmonogramu KE ws. neutralności

Szefowa KE Ursula von der Leyen (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
Szefowa KE Ursula von der Leyen (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)

To, że Polska potrzebuje więcej czasu ws. neutralności klimatycznej, nie zmienia harmonogramu Komisji Europejskiej, jeśli chodzi o propozycje w tej sprawie – oświadczyła po zakończeniu pierwszego dnia szczytu UE szefowa KE Ursula von der Leyen.

Polska wyłączona z 2050 roku jako celu neutralności klimatycznej UE

Do konkluzji szczytu UE wpisana została zasada, że Polska będzie w swoim tempie dochodzić do neutralności klimatycznej – poinformował w czwartek...

zobacz więcej

Państwa Unii Europejskiej porozumiały się podczas posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli ws. wyznaczenia celu neutralności klimatycznej do 2050 r. Szef RE Charles Michel poinformował jednak, że Polska potrzebuje więcej czasu ws. neutralności klimatycznej i dodał, że do tego tematu Rada Europejska powróci na szczycie w czerwcu 2020 r.

– Propozycja ws. celu na 2050 r. została wpisana do komunikacji, która przyjęliśmy wczoraj. To jest propozycja dla całej Europy, żeby była pierwszym kontynentem neutralnym klimatycznie w 2050 r. Dobrze było dziś czuć silne wsparcie tego celu ze strony krajów członkowskich. Całkowicie akceptuję to, że Polska potrzebuje bliżej się przyjrzeć naszej propozycji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji – powiedziała na konferencji prasowej von der Leyen.

Jak podkreśliła, w kolejnych miesiącach kierowana przez nią instytucja będzie przedstawiać więcej szczegółów dotyczących mapy dojścia do neutralności klimatycznej.

– Polska jest krajem, który musi dogonić resztę, potrzebuje więcej czasu, żeby przejść przez szczegóły, ale to nie zmieni harmonogramu Komisji – zaznaczyła Niemka.

 

źródło:

Zobacz więcej