RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Minister Maląg podała termin wypłaty trzynastej emerytury

Wypłata trzynastej emerytury będzie w kwietniu, projekt i źródła finansowania są zabezpieczone – powiedziała w programie „Gość Wiadomości” w TVP minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Emeryci dostaną wyższe świadczenia. Podwyżki od przyszłego roku

Od przyszłego roku minimalna emerytura wzrośnie o 100 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – o 75 zł – wynika z informacji...

zobacz więcej

Szefowa MRPiPS zapewniła, że trzynaste emerytury zostaną wypłacone w kwietniu 2020 r. i poinformowała, że rząd chce wprowadzić ich coroczną wypłatę.

Minister powiedziała, że w przygotowaniu jest również, regulowany oddzielną ustawą, projekt o czternastej emeryturze.

Marlena Maląg dodała, że jest to rodzaj podziękowania dla osób starszych „za przeżyty czas, za to, co dla nas zrobili, dla młodszego pokolenia” i nie obawia się, że Senat we właściwym czasie nie podejmie uchwały.

Minister odniosła się do waloryzacji emerytur, która wejdzie od 1 marca 2020 r. Potwierdziła, że najniższa emerytura ma wynosić 1200 zł.

Zapowiedziała rozmowy i konsultacje „ze stroną społeczną, ze stroną pracodawców o systemie ubezpieczeń społecznych i systemie emerytalnym”. – Wypracujemy, w jakim kierunku powinniśmy iść – dodała.

Minister zwróciła uwagę, że coraz więcej osób chce być długo aktywnymi zawodowo. – Ważne, żeby mieć możliwość wyboru, kiedy idziemy na emeryturę – powiedziała. – Ustawa, która obecnie obowiązuje, nie zakazuje ludziom dłużej pracować. Ten system jest na pewno lepszy od tego, który proponowała Platforma kilka lat temu – oceniła.

Minister Maląg apelowała do wojewodów i samorządowców o sprawną wypłatę świadczenia 500 Plus jeszcze przed świętami. Według szacunków ministerstwa po rozszerzeniu formuły programu „Rodzina 500 Plus” ze wsparcia może skorzystać ok. 6,8 mln dzieci.

– Zbliżają się święta Bożego Narodzenia, w naszej tradycji ważne , więc zależałoby nam na tym, żeby środki na konta rodzin były wypłacone jeszcze przed świętami – powiedziała. Zapewniła, że są one zabezpieczone w budżetach wojewodów.

źródło:
Zobacz więcej