RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Szwecja: Islamska szkoła zamknięta za radykalizację dzieci

Uznano, że dzieci w szkole były narażone na radykalizację i mogły być rekrutowane przez radykalnych islamistów (fot. Yelena Afonina\TASS via Getty Images0
Uznano, że dzieci w szkole były narażone na radykalizację i mogły być rekrutowane przez radykalnych islamistów (fot. Yelena Afonina\TASS via Getty Images0

Szkoła Safirskolan w Göteborgu, wcześniej nazywana Vetenskapsskolan, została pozbawiona licencji przez Inspektorat Szkolny - informuje portal polsatnews. Decyzję podjęto w obawie, iż uczniowie są poddawani zbyt dużym wpływom ideologii muzułmańskiej, a w efekcie radykalizacji.

Nowa orda przyjdzie z północnego wschodu!

W kwietniu rosyjski mufti Ravil Gaynutdin stwierdził, że w ciągu 15 lat muzułmanie będą stanowić jedną trzecią populacji Federacji Rosyjskiej....

zobacz więcej

Wpływ na cofnięcie zgody na działalność miał również fakt aresztowania w maju dyrektora placówki przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (Säpo).

Zarzucono mu salafizm, z którego wywodzi się XX-wieczny sunnicki fundamentalizm muzułmański. Miał być także powiązany z trzema radykalnymi imamami, którzy zostali aresztowani w tym samym czasie. Säpo uznała, że stanowi on zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Według informacji portalu polsatnews.pl, w decyzji wydanej przez Inspektorat Szkolny, a opublikowanej przez szwedzkie media, cytowano opinię Säpo, w której agenci stwierdzili, iż dzieci w szkole narażone są na radykalizację i mogą być rekrutowane przez radykalnych islamistów, a w konsekwencji stać się narzędziami w rękach tzw. Państwa Islamskiego.

Szwedzcy dziennikarze ujawnili, że w szkole z dziećmi i młodzieżą pracowały cztery osoby, które wróciły z wojny w Syrii. Dwie z nich - kobiety - mieszkały ze swoimi rodzinami w obszarze kontrolowanym przez terrorystów. Dwaj mężczyźni przebywali w Syrii tuż przed tym, jak IS ustanowiło "kalifat". W szkole pracowało też siedem innych osób związanych z ekstremistycznymi środowiskami.

Inspektorat Szkolny przeprowadzał kontrolę działalności placówki już w 2017 i w 2018 r. Dziennikarze śledczy wykazali również, że na konto dyrektora szkoły przelewano miliony koron z kont zagranicznych - na Malcie i w Arabii Saudyjskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej