RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska chce we wnioskach szczytu więcej konkretów ws. transformacji energetycznej

W tej chwili na transformację na lata 2021–2027 jest na stole suma 100 mld euro (fot. Shutterstock/Mark Agnor)

Polska chce, aby we wnioskach ze szczytu UE znalazły się bardziej konkretne zapisy dotyczące kosztów transformacji energetycznej – poinformowało dziennikarzy podczas brukselskiego szczytu polskie źródło dyplomatyczne.

KE przyjęła Europejski Zielony Ład. Wsparcie dla „wrażliwych regionów i sektorów”

– Komisja Europejska przyjęła Europejski Zielony Ład – poinformowała na briefingu szefowa KE Ursula von der Leyen. To projekt unijnej strategii,...

zobacz więcej

W tej chwili na stole jest suma 100 mld euro, która miałaby zostać zmobilizowana na transformację na lata 2021–2027. Na razie nie ma jednak kompromisu w sprawie wieloletnich ram finansowych, a ten fundusz miałby wynikać z unijnego budżetu.

– 100 mld euro nic nie znaczy. Chcielibyśmy wiedzieć, z jakich źródeł będzie finansowany Fundusz Sprawiedliwej Modernizacji i jak to będzie funkcjonowało. Im więcej szczegółów, tym lepiej – powiedział dziennikarzom polski dyplomata.

Jak dodał, Polsce zależy też na tym, aby środki na ten fundusz nie spowodowały uszczuplenia budżetu na politykę spójności czy rolnictwo. Jest to jeden z granicznych warunków.

źródło:

Zobacz więcej