RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

wPolityce.pl: Sędziowie będą musieli oświadczyć, czy są członkami stowarzyszeń sędziowskich

Wg portalu „nie ma mowy” o zakazie przynależności do stowarzyszeń. (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

Oprócz oświadczeń majątkowych sędziowie będą musieli wskazywać, w jakich stowarzyszeniach sędziowskich działają – podaje portal wpolityce.pl, który dotarł do kolejnych szczegółów projektów nowelizacji ustaw o sądach powszechnych i SN. Jak dodano, „nie ma mowy o zakazie” przynależności do stowarzyszeń, chodzi o „wiedzę stron postępowania, które mają prawo do informacji, czy sędzia prowadzący ich sprawę angażuje się w działalność pozaorzeczniczą”.

„Nie zgodzimy się, by sędziowie kwestionowali prawomocność powoływania innych sędziów”

– Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie wszelkich posunięciom anarchizującym życie publiczne w kraju. Na pewno nie zgodzimy się, by jedni...

zobacz więcej

Atakujące rząd stowarzyszenia sędziowskie „Iustitia” i „Themis” nie podają na swoich stronach internetowych nazwisk swoich członków. Ciężko jest też uzyskać od ich przedstawicieli stosowną informację – pisze portal.

Mogłoby się to zmienić po wprowadzeniu nowych rozwiązań, wedle których oprócz oświadczeń majątkowych sędziowie będą musieli wskazywać, w jakich stowarzyszeniach sędziowskich działają.

Jak zdradza portal, dyskusja nad nowymi rozwiązaniami ma dotyczyć również medialnych występów sędziów, często mających znamiona wypowiedzi politycznych, niezwiązanych z orzekaniem.

Wcześniej radio RMF FM ujawniło, że według jednego z rozważanych w resorcie sprawiedliwości pomysłów, możliwe może stać się przenoszenie sędziów sądów powszechnych w inne miejsca pracy, usuwanie z zawodu, bądź kary pieniężne. Podważanie statusu innych sędziów, także tych wskazanych przez KRS, ma być najcięższym deliktem dyscyplinarnym.

źródło:
Zobacz więcej