RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Długie drzemki jednak nie takie zdrowe

Uczestnicy, którzy twierdzili, że ich jakość snu nie jest dobra, byli o 29 proc. bardziej narażeni na udar niż osoby cieszące się dobrym snem (fot. Shutterstock/fizkes)
Uczestnicy, którzy twierdzili, że ich jakość snu nie jest dobra, byli o 29 proc. bardziej narażeni na udar niż osoby cieszące się dobrym snem (fot. Shutterstock/fizkes)

Osoby, które śpią ponad dziewięć godzin w nocy lub mają zwyczaj robienia dłuższych drzemek w ciągu dnia, mogą być bardziej narażone na udar – informują naukowcy, których badania publikuje pismo „Neurology”, wydawane przez Amerykańską Akademię Neurologii.

Sen zamiast leków. Drzemka w ciągu dnia obniża ciśnienie

Drzemka w ciągu dnia może obniżyć podwyższone ciśnienie tętnicze w podobnym stopniu co inne zmiany stylu życia oraz niektóre leki – poinformowano...

zobacz więcej

Badania prowadzone były w Chinach i uczestniczyło w nich 31 750 osób, których średnia wieku wynosiła 62 lata. W momencie rozpoczęcia obserwacji uczestnicy nie mieli poważnych problemów zdrowotnych. Dane gromadzone były przez średnio sześć lat. W tym czasie odnotowano 1557 przypadków udaru.

Z wypełnionych przez uczestników kwestionariuszy dotyczących nawyków związanych ze snem wynikało, że 8 proc. z nich regularnie robiło w ciągu dnia ponad 90–minutowe drzemki, a 24 proc. przesypiało w nocy ponad 9 godzin.

Po zestawieniu danych naukowcy ustalili, że osoby, które w nocy spały ponad 9 godzin były o 23 proc. bardziej narażone na wystąpienie udaru niż osoby, które spały krócej niż 9 godzin.

Regularne długie drzemki w ciągu dnia były z kolei związane ze wzrostem ryzyka udaru o 25 proc. w porównaniu z drzemkami trwającymi nie więcej niż godzinę lub brakiem drzemek. W przypadku osób, które spały ponad 9 godzin i dodatkowo robiły dłuższe drzemki w ciągu dnia ryzyko udaru wzrastało do 85 proc.

Uczestnicy, którzy twierdzili, że ich jakość snu nie jest dobra, byli o 29 proc. bardziej narażeni na udar niż osoby cieszące się dobrym snem.

Zaobserwowane zależności utrzymywały się po uwzględnieniu różnych czynników ryzyka, takich jak wysokie ciśnienie tętnicze, cukrzyca czy palenie papierosów.

– Choć zależność tę należy zbadać dokładniej, wcześniejsze prace wskazywały, że osoby śpiące długo oraz mające w nawyku dłuższe drzemki częściej mają podwyższony poziom cholesterolu i większy obwód w pasie, które także zwiększają ryzyko udaru. Jednocześnie zbyt duża ilość snu może mieć związek z mało aktywnym trybem życia – komentuje autorka analizy dr Xiaomin Zhang z Środkowochińskiego Uniwersytetu Naukowo–Technicznego w Wuhan.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej