RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Korupcja wśród części sędziów. Mocne wystąpienie prezydenta Dudy [CAŁOŚĆ]

– Każdy może tego wysłuchać w internecie, wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej: „korupcja w SN”. Jeżeli macie, państwo, wątpliwości, proszę sobie wpisać i posłuchać, o czym w 2014 roku rozmawiali państwo sędziowie na najwyższym możliwym poziomie władzy sędziowskiej. Proszę państwa, ten system musi zostać zmieniony – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Miasta Lubawskiego. Publikujemy gorąco komentowany dziś fragment tego wystąpienia w całości:

Prezydent: Stary układ trzyma się bardzo mocno, ale musimy przywrócić sprawiedliwe sądy

Dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości obiecał podczas spotkania z mieszkańcami Nowego Miasta Lubawskiego prezydent Andrzej Duda. Przypomniał,...

zobacz więcej

„Proszę o wyrozumiałość – nie wszystko da się zrobić na raz. Nie wszystko da się zrobić bardzo szybko. Niektóre procesy są bardzo trudne. Trzeba też pokonać bardzo wiele trudności. Przywrócenie w Polsce sprawiedliwości, w znaczeniu przywrócenia w Polsce sprawiedliwych sądów, jak widzicie Państwo, jest bardzo trudne, ponieważ tam ten stary układ bardzo mocno się trzyma i nie chce pozwolić sobie na to, aby zabrać im przywileje i władzę, do której doszli nad ludźmi. Ale muszą zrozumieć, że ich praca to także służba dla Rzeczypospolitej, a przede wszystkim dla polskich obywateli. I że to jest najważniejsze. I że nie obywatel jest dla sądu, tylko sąd jest dla obywatela. I że sędzia służy ludziom, służy Rzeczypospolitej.

To jasno wynika z zasad polskiej konstytucji, tylko państwo sędziowie nie chcą konstytucji w ten sposób czytać. Na tym polega właśnie największy problem, że niestety sami w ten sposób zaprzeczają, że są prawdziwą elitą polskiego społeczeństwa. Uzurpują sobie tę nazwę. Bardzo przykro jest mi to powiedzieć. Prawdziwa elita dba o interesy zwykłych ludzi, bo jest do tego zobowiązana. To właśnie dlatego może się nazywać elitą, że stanowi przykład dla innych – pozytywny, a nie negatywny. Gdyby było inaczej, to społeczna ocena wymiaru sprawiedliwości nie byłaby taka, z jaką się spotykamy, że zdecydowana większość Polaków fatalnie wyraża się o wymiarze sprawiedliwości, o tym, jak on działa, i o tym, czy polskie sądy są sprawiedliwe.

„Wystarczy wpisać w wyszukiwarce »korupcja w SN«”. Co miał na myśli prezydent?

- Przywrócenie w Polsce sprawiedliwych sądów jest bardzo trudne, ponieważ tam stary układ trzyma się bardzo mocno i nie chce pozwolić na to, aby...

zobacz więcej

Nigdy nie zrozumiem tego, jak sędziowie Sądu Najwyższego mogli orzekać w tym samym sądzie, w którym obok nich siedział sędzia, co do którego do dziś możecie Państwo usłyszeć w internecie, jak dyskutuje, jak załatwić sprawę w Sądzie Najwyższym. Taki człowiek orzeka razem z nimi i im to nie przeszkadza, nie wyciąga się wobec niego żadnych konsekwencji, nawet w tym sensie koleżeńskim. A potem dziwią się, że ludzie nazywają ich kastą. A jak to nazwać inaczej, jeżeli jest taka obrona niesprawiedliwie uzyskanych przywilejów w postaci ewidentnej nietykalności i niemożności wyciągnięcia jakichkolwiek konsekwencji i prawnych, i dyscyplinarnych – bo sami nie umieją wobec siebie żadnych konsekwencji wyciągnąć. To jest coś, czego, jeżeli nie przerwiemy, to Polska nigdy nie będzie państwem sprawiedliwości. Nigdy. I zasada sprawiedliwości wyrażona w polskiej konstytucji zawsze będzie zasadą pustą. Trzeba ją wreszcie wypełnić treścią, a wypełnienie jej treścią wymaga zmian. Dopiero po tych zmianach Polska naprawdę będzie mogła stać się państwem sprawiedliwym.
 

Wielu ludzi na Zachodzie Europy nie rozumie tego. Nie są w stanie zrozumieć tych procesów, ponieważ mają inną mentalność. Dla nich to jest niewyobrażalne, żeby sędzia dopuścił się czegoś takiego. Jest niewyobrażalne, żeby w internecie można było wysłuchać nagrań z propozycjami korupcyjnymi i kiedy rączka rączkę myje, że sędziowie dogadują się między sobą, jak będą sprawę „kolesiowską” załatwiali.

Lewicowy portal, broniąc Juszczyszyna, potwierdza kompromitujące go fakty

Prawicowe media piszą artykuły „demaskujące” sędziego Pawła Juszczyszyna – alarmuje portal OKO.press, wymieniając kilka opisywanych w ostatnich...

zobacz więcej

To jest coś niewyobrażalnego. Kiedy mówi się tym ludziom, że coś takiego ma w Polsce miejsce, oni w to nie wierzą. Mówią, że to jest niemożliwe. Tymczasem każdy może wysłuchać tego w internecie, wystarczy sobie wpisać w wyszukiwarkę internetową: korupcja w Sądzie Najwyższym. Jeżeli Państwo macie wątpliwości, proszę sobie wpisać na swoich urządzeniach mobilnych, na swoich komputerach, i posłuchać, o czym w 2014 roku rozmawiali państwo sędziowie na najwyższym możliwym poziomie władzy sędziowskiej.

Ten system musi zostać zmieniony i do tego konieczne jest wsparcie ze strony Państwa, zwykłych obywateli. Bo jeżeli tego wsparcia nie będzie, to nadal będziemy wszyscy razem żyli w tym postkomunistycznym systemie, bo to są postkomunistyczne obyczaje, w których jest grupa nietykalnych, których nie wolno dotknąć, tak jak nietykalni byli przed 1989 rokiem. Mieliśmy to wtedy zmienić i trzydzieści lat cały czas trwa to samo. Czas na to, aby to się wreszcie skończyło.

Jestem przekonany, że większość polskiego społeczeństwa, większość ludzi w Polsce, tego właśnie oczekuje. Proszę, żebyście bardzo wyraźnie o tym mówili. To jest chyba najważniejsza misja na najbliższe lata naprawy Rzeczypospolitej, obok poprawy tych zwykłych warunków bytowych ludzi. Proszę, żebyście Państwo takie właśnie zmiany w Rzeczypospolitej wspierali.  

Jeszcze raz Państwu bardzo dziękuję. Dziękuję za Państwa codzienny trud pracy dla Rzeczypospolitej. Dziękuję za to dzisiejsze spotkanie, dziękuję, że zechcieliście Państwo poświęcić czas. Głęboko w to wierzę, że będziemy spokojnie i konsekwentnie budowali Polskę jako państwo sprawiedliwe – gdzie ci, którzy dokonują przestępstw, ci, którzy dopuszczają się różnego rodzaju niegodziwości, dopuszczają się łapówkarstwa, oszustwa, oszukują innych, wykorzystują, że ci ludzie będą spokojnie, konsekwentnie, ale bezwzględnie karani. Będą usuwani ze stanowisk, będą odbierane im nienależnie uzyskane przywileje – bo to jest właśnie elementarna sprawiedliwość. Chcę, żebyśmy osiągnęli taki poziom, że rzeczywiście będziemy mówili: tak, Polska jest państwem sprawiedliwym, Polska jest państwem uczciwym, demokratycznym, gdzie można wybrać władze i te władze są uczciwe i można także te władze rozliczyć w wyborach i na innych zasadach, a nie że są jakieś władze, których nikt nie ma prawa rozliczyć, które są nietykalne, i które nie wiadomo kto wybierał. Ja takiej Polski nie chcę. Chcę Polski sprawiedliwej i uczciwej. Chcę Polski, w której każdy obywatel i jego sprawy traktowane są poważnie. Proszę Państwa o wsparcie w dążeniu do takiej Polski. 

Chciałem Państwu życzyć, żeby ona właśnie taka się stała. To się nie stanie z dnia na dzień, ale jesteśmy w normalnym czasie normalnych kadencji parlamentarnych w stanie to zrealizować. Uczciwą, spokojną, rzetelną i konsekwentną pracą, konsekwentnymi zmianami, konsekwentnym naprawianiem Rzeczypospolitej. Bierzemy wszyscy udział w tym procesie i ja proszę Państwa o wsparcie tego procesu.”

źródło:
Zobacz więcej