RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pożar na remontowanym lotniskowcu Admirał Kuzniecow

Pożar wybuchł w trakcie prac remontowych (fot. Lev Fedoseyev\TASS via Getty Images)
Pożar wybuchł w trakcie prac remontowych (fot. Lev Fedoseyev\TASS via Getty Images)

W pożarze na remontowanym w stoczni w Murmańsku rosyjskim lotniskowcu Admirał Kuzniecow poszkodowanych zostało dziesięć osób – podała agencja TASS, powołując się na źródło w służbach ratunkowych. Wcześniej informowano o kilku poszkodowanych osobach.

Zderzenie dwóch autobusów. Wiele ofiar, kilkadziesiąt osób rannych

Co najmniej siedem osób zginęło, a 60 zostało rannych w wyniku zderzenia dwóch autobusów w Kenii – podała telewizja K24 TV. Autobusy należały do...

zobacz więcej

Większość poszkodowanych zatruła się produktami spalania.

Służby prasowe Floty Północnej poinformowały, że ucierpieli dwaj żołnierze, ale ich życie nie jest zagrożone.

Na remontowanym okręcie nie było uzbrojenia ani amunicji – zapewnili przedstawiciele floty. Zakłady remontujące lotniskowiec deklarują z kolei, że z okrętu ewakuowano wszystkich robotników stoczni.

Jednak dziennik „Kommiersant” informuje o dwóch zaginionych; jedną z tych osób jest kapitan trzeciej rangi Wiktor Izmajłow. Ponadto, według doniesień gazety, jeden z poszkodowanych jest w stanie ciężkim.

Doniesienia o poszkodowanych i zaginionych różnią się: agencje informacyjne podawały, że zaginęły trzy osoby, ale dwie z nich później odnaleziono. Na lotniskowcu prace prowadziło 400 robotników.

Pożar wybuchł w jednej z komór okrętu; według wstępnych doniesień – podczas prac spawalniczych, i objął powierzchnię około 600 metrów kwadratowych. Zapalił się olej napędowy i kable. Przyczyną pożaru mogło być nieprzestrzeganie zasad bezpieczeństwa – relacjonowały media. W ubiegłym roku, w październiku, doszło w Murmańsku do niewłaściwego zatopienia doku, w którym Admirał Kuzniecow był remontowany. Dwie osoby zginęły. Na pokład okrętu podczas wypadku upadł ciężki żuraw dźwigowy, ale resort obrony zapewniał, że nie doszło do znacznych uszkodzeń. Zapowiadano wtedy, że remont lotniskowca zakończy się zgodnie z planem, w 2022 roku.

Admirał Kuzniecow, jedyny rosyjski lotniskowiec i największy okręt rosyjskiej marynarki wojennej, ma do końca 2022 roku przejść m.in. modernizację systemu instalacji elektrycznej, uzbrojenia radiotechnicznego i środków obrony przeciwlotniczej.

Przed rozpoczęciem prac remontowych jednostka uczestniczyła w działaniach w ramach rosyjskiej operacji wojskowej w Syrii.

źródło:
Zobacz więcej