RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Czy Warszawski ratusz rozliczył umowę prywatyzacyjną SPEC-u?

Stołeczna sieć ciepłownicza jest w rękach firmy Veolia. Jak informuje radny PiS Dariusz Lasocki w 2017 roku ratusz sporządził raport rozliczający Veolia ze zobowiązań umowy prywatyzacyjnej. Czy raport został ujrzał światło dzienne? W 2011 roku warszawiacy domagali się referendum w sprawie prywatyzacji SPEC, ale stołeczne władze go nie przeprowadziły.

CBA zablokowało prywatyzację sieci ciepłowniczej i wielomilionową dotację

Centralne Biuro Antykorupcyjne zablokowało prywatyzację sieci ciepłowniczej w Środzie Wielkopolskiej i udaremniło przyznanie spółce, która chciała...

zobacz więcej

W rozmowie z portalem wPolityce.pl Dariusz Lasocki potwierdza, że taki raport powstał. Radny zamierza złożyć do władz Warszawy interpelację i domagać się ujawnienia zawartych w nim informacji.

– Zgodnie z umową prywatyzacyjną miał powstać raport. Raport, który oceniałby, jak rozumiem, działalność nowego właściciela po kilku latach zarządzania byłym SPEC-em – mówi Lasocki.

Aleksandra Żurada z Veolia Energia Warszawa S.A. zapewnia, że sieć, którą zarządza firma realizuje plany modernizacyjne sieci. – Plan remontowy, diagnostyczny jest corocznie wykonywany. Veolia inwestuje ponad 150 mln zł rocznie w modernizacje i inwestycje sieci – mówi Aleksandra Żurada Veolia Energia Warszawa S.A. W połowie 2011 roku władze stolicy z Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele zdecydowały o sprzedaży Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej za sumę blisko 1,5 mld zł. Prywatyzacja wzbudzała liczne protesty warszawiaków. Pod żądaniem przeprowadzenia referendum w sprawie sprzedaży SPEC-u zebrano ponad 150 tys. Podpisów przy wymaganej 134 tys. Akcja była pilotowana przez PiS i inne stowarzyszenia. Jak przypomina Jan Śpiewak nie udała się, ponieważ ratusz bardzo restrykcyjnie zweryfikował zebrane podpisy i odrzucił kilkadziesiąt z nich.

źródło:
Zobacz więcej