RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

oglądaj online

Debata Trump-Biden. Wydanie specjalne

Nowy sondaż poparcia dla rządu premiera Morawieckiego

Nadzieje na poprawę sytuacji w kraju w związku z powołaniem rządu Mateusza Morawieckiego wyraża 39 proc. badanych (fot. PAP/Marcin Obara)

42 proc. badanych przez CBOS zadeklarowało się jako zwolennicy nowego rządu premiera Mateusza Morawieckiego, 29 proc. określiło się jako jego przeciwnicy, a 25 proc. wyraziło obojętność. 52 proc. jest zadowolonych, że Morawiecki ponownie został premierem; niezadowolenie deklaruje 35 proc. badanych.

Sondaż: PiS na czele, rośnie poparcie dla Konfederacji

Gdyby wybory odbywały się dziś, wygrałby je PiS. Partia nie zanotowała zmian w poparciu w stosunku do poprzedniego badania. Podobnie jest w...

zobacz więcej

Nadzieje na poprawę sytuacji w kraju w związku z powołaniem rządu Mateusza Morawieckiego wyraża 39 proc. badanych; 28 proc. obawia się, że będzie gorzej. 14 proc. uważa, że nic się nie zmieni i również 14 proc. deklaruje obojętność wobec rządu.

Nadzieje związane z tym rządem częściej niż przeciętnie wyrażają respondenci mający co najmniej 55 lat (54 proc.), mieszkańcy wsi (48 proc.), w tym szczególnie rolnicy (54 proc.), badani z wykształceniem podstawowym (63 proc.) oraz osoby słabo sytuowane - o miesięcznych dochodach per capita poniżej 1500 zł (45 proc.). Wiarę w poprawę sytuacji częściej wyrażają mężczyźni (43 proc.) niż kobiety (35 proc.).


Najnowszy sondaż CBOS. PiS utrzymuje największe poparcie

Sondaż: I turę wygrałby Andrzej Duda, Szymon Hołownia – trzeci

I turę wyborów wygrałby Andrzej Duda z wynikiem 44 proc. głosów. Szymon Hołownia, na którego chęć głosowania deklaruje 9 proc. pytanych, zająłby...

zobacz więcej

Wyniki sondażu w zależności od orientacji politycznej, światopoglądowej i wieku

Społeczny odbiór nowego rządu Morawieckiego zależy przede wszystkim od orientacji politycznej i, szerzej, światopoglądowej. Z nadzieją jego powstanie przyjęli głównie badani deklarujący prawicowe poglądy polityczne (72 proc.) oraz osoby religijne, szczególnie najbardziej zaangażowane w praktyki religijne - praktykujące kilka razy w tygodniu (72 proc.).

W ocenie 51 proc. nowy rząd Mateusza Morawieckiego będzie taki sam jak poprzedni. Pozostali spodziewają się raczej lepszych (26 proc.) niż gorszych (14 proc.) rządów.

Lepszego rządu częściej niż inni spodziewają ankietowani w wieku 65+ (38 proc.), mieszkańcy wsi (35 proc.), szczególnie rolnicy (47 proc.), badani z wykształceniem podstawowym (46 proc.) oraz osoby o miesięcznych dochodach per capita poniżej 1500 zł (31 proc.).

Na opinie w tej kwestii wyraźnie wpływa orientacja polityczna respondentów, a w dalszej kolejności także ich religijność. Lepszego rządzenia spodziewa się 47 proc. badanych identyfikujących się z prawicą i 41 proc. osób uczestniczących w praktykach religijnych kilka razy w tygodniu.

52 proc. respondentów wyraża zadowolenie z tego, że premier Morawiecki ponownie stanął na czele rządu; swoje niezadowolenie deklaruje 35 proc. badanych.

Z ponownego objęcia stanowiska premiera przez Morawieckiego częściej, niż przeciętnie zadowoleni są badani w wieku 55-64 lata (61 proc.) i przede wszystkim 65+ (66 proc.), mieszkańcy wsi (63 proc.), w tym szczególnie rolnicy (71 proc.), respondenci z wykształceniem podstawowym (71 proc.) i zasadniczym zawodowym (62 proc.) oraz osoby o miesięcznych dochodach per capita poniżej 1500 zł (59 proc.).


CBOS: 51 proc. za dobre dla kraju uważa to, że PiS ma większość w Sejmie, ale nie w Senacie

PO opublikowało sondaż, według którego Jaśkowiak pokona Dudę w drugiej turze

Na facebookowym profilu Platformy Obywatelskiej pojawił się sondaż pracowni Kantar, z którego wynika, że w drugiej turze wyborów prezydenckich...

zobacz więcej

Niezadowoleni mieszkańcy miast i wykształceni

Do najbardziej niezadowolonych należą mieszkańcy dużych, ponad półmilionowych miast (61 proc.) oraz osoby najlepiej wykształcone i sytuowane (48 proc. badanych z wykształceniem wyższym, 51 proc. respondentów o miesięcznych dochodach per capita co najmniej 3000 zł).

Swoją dezaprobatę częściej niż przeciętnie wyrażają właściciele firm (55 proc.) oraz kadra kierownicza i specjaliści (54 proc.). Krytycznemu nastawieniu do premiera sprzyja też młody wiek. Więcej niż przeciętnie niezadowolonych z tego, że zachował on stanowisko, jest wśród badanych do 24 roku życia (45 proc.), szczególnie wśród uczniów i studentów (51 proc.).

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 28 listopada - 5 grudnia 2019 roku na liczącej 971 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.


CBOS: 47 proc. zadowolonych z wyniku wyborów do Sejmu, 50 proc. – Senatu

źródło:

Zobacz więcej