Tokarczuk: Jestem zawstydzona, że polski rząd odmówił przyjęcia imigrantów

Noblistka spotkała się z dziećmi z imigranckich dzielnic Sztokholmu (fot. PAP/EPA/Fredrik Sandberg)

– Przyjedzcie do Polski, to normalny kraj, ale nie jest tak kolorowy jak Szwecja. Brakuje mi tego w moim małym kraju. (…) Jestem zawstydzona tym, że polski rząd odmówił przyjęcia imigrantów – mówiła pisarka Olga Tokarczuk na spotkaniu z młodzieżą w szkole w imigranckiej dzielnicy Tensta w Sztokholmie. Informację podał portal wpolityce.pl.

Tokarczuk mówiła o „zamykaniu się” na innych, po czym zaczęła masowe banowanie na Twitterze

W czasie swojej mowy wygłoszonej w Sztokholmie, Olga Tokarczuk mówiła o „zamknięciu w bańce własnych doświadczeń” i „braku zdolności do...

zobacz więcej

– Polski rząd nie jest otwarty, mam nadzieję, że możemy to zmienić – mówiła noblistka do dzieci.

Laureaci nagród Nobla, przede wszystkim w dziedzinie literatury, od 30 lat odwiedzają dzieci ze szkół w Rinkeby oraz Tensta – dzielnic, w których często dochodzi do strzelanin oraz podpaleń samochodów.

Olga Tokarczuk we wtorek odebrała w Sztokholmie złoty medal i dyplom noblowski. Do późnego wieczora noblistka bawiła się na bankiecie w ratuszu. Nie oznacza to jednak jeszcze końca Tygodnia Noblowskiego. Pisarka weźmie udział jeszcze m.in. w przyjęciu wydanym przez szwedzką rodzinę królewską na Zamku Królewskim, a także spotka się z dyplomatami na raucie przygotowanym przez Ambasadę RP w Sztokholmie.

 

źródło:
Zobacz więcej