Kosmiczne sprzątanie. Specjalna śmieciarka szykuje się na orbitę

Nawet gdyby zaprzestać lotów w kosmos, liczba odpadów będzie kaskadowo rosła (fot. ESA/ClearSpace SA / HANDOUT)

Na 2025 r. Europejska Agencja Kosmiczna zaplanowała misję ClearSpace-1, w czasie której sprzątający satelita przechwyci i usunie z orbity ważący aż 100 kg obiekt. To najwyższy czas, aby zacząć sprzątać kosmos wokół Ziemi – mówią specjaliści.

Studenci z Politechniki Warszawskiej wysyłają w kosmos własnego satelitę

Studenci z Politechniki Warszawskiej wysyłają własnego satelitę, który m.in. przetestuje innowacyjny system zapobiegający zaśmiecaniu kosmosu....

zobacz więcej

Nie tylko nasza planeta tonie w odpadkach. Zaśmiecona jest także przestrzeń kosmiczna, przynajmniej ta wokół Ziemi. Obecnie śledzonych jest ponad 34 tys. wytworzonych przez człowieka obiektów o wielkości ponad 10 cm, które krążą po różnych orbitach. Stwarzają zagrożenie dla satelitów, stacji kosmicznych, astronautów.

Nawet gdyby zaprzestać lotów w kosmos, liczba odpadów będzie kaskadowo rosła w wyniku zderzeń już krążących w przestrzeni obiektów. Dlatego na 2025 r. Europejska Agencja Kosmiczna zaplanowała pierwszą misję usunięcia sporego przedmiotu z orbity.

W kosmos poleci sprzątający satelita zbudowany przez szwajcarski start-up ClearSpace założony przez specjalistów z Politechniki Federalnej w Lozannie.

Ma usunąć obiekt o nazwie VESPA pozostawiony w 2013 r. przez rakietę VEGA, krążący wokół Ziemi na wysokości od 660 do 800 km. VESPA waży 100 kg, ma wielkość niedużego satelity, prosty kształt i mocną konstrukcję.

Polskie urządzenia z sektora kosmicznego polecą w kierunku Jowisza

Polska firma sektora kosmicznego Astronika poinformowała o rozpoczęciu produkcji urządzeń, które polecą na pokładzie sondy w kierunku Jowisza i...

zobacz więcej

Jednak, co istotne, obiekt nie został specjalnie, w żaden sposób przygotowany do chwytania go w kosmosie.

– To odpowiedni czas na taką misję. Problem kosmicznych śmieci jest bardziej palący niż kiedykolwiek. Dzisiaj mamy w przestrzeni prawie 2 tys. działających satelitów i ponad 3 tys. nieczynnych – mówi Luc Piguet założyciel i prezes ClearSpace.

Jak przewiduje, w nadchodzących latach, liczba satelitów zwiększy się. Będą wśród nich megakonstelacje złożone z setek lub tysięcy satelitów umieszczanych na niskiej orbicie okołoziemskiej.

– Mają one dostarczać łatwo dostępną łączność i usługi monitoringowe. Jasno widać potrzebę stworzenia „pomocy drogowej” do usuwania satelitów z tego zatłoczonego rejonu – podkreśla ekspert.

„Śmieciarka” zostanie wyniesiona najpierw na wysokość 500 km, gdzie przejdzie serię testów. Potem wzniesie się na docelową orbitę, zbliży do satelity, chwyci go i razem z nim wejdzie w atmosferę, aby w niej spłonąć.

Na dalsze lata ESA planuje misje usuwania trudniejszych do schwytania kosmicznych śmieci i łapania wielu z nich w czasie jednego lotu.

źródło:

Zobacz więcej