RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Wywołuje trzęsienie ziemi i ma nadzieję, że powstanie z tego coś nowego”

Emmanuel Macron jest autorem wielu kontrowersyjnych projektów reform UE i NATO (fot. Alexei Nikolsky\TASS via Getty Images)

Szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w europarlamencie ostro skrytykował w wywiadzie dla dziennika „Sueddeutsche Zeitung” styl uprawiania polityki przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Porównał jego działania do wywoływania trzęsienia ziemi.

Chaos we Francji. Na ulice mogło wyjść nawet 1,5 miliona osób

700 tysięcy manifestantów wzięło udział w czwartkowym strajku generalnym w całej Francji – podało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych tego kraju....

zobacz więcej

– Patrzę, jak Emmanuel Macron uprawia politykę: najpierw wywołuje polityczne trzęsienie ziemi, a potem ma nadzieję, że powstanie z tego coś nowego. Podejście Macrona doprowadziło do częściowej alienacji między Berlinem a Paryżem – uważa Weber, który jest nie tylko szefem frakcji EPP w Parlamencie Europejskim, ale również wiceprzewodniczącym bawarskich chadeków - CSU.

Polityk przewiduje, że Europie będzie brakowało spokojnego podejścia reprezentowanego przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, która w 2021 r. kończy obecną kadencję na czele rządu i nie zamierza ponownie kandydować. Jednocześnie Weber chciałby, żeby Merkel bardziej angażowała się w projekty na poziomie europejskim.

– Powinniśmy nadać (Europie) rozpęd. Historyczne zadanie polega na tym, by Europa stała się zdolna do (samodzielnych) działań w polityce zewnętrznej i bezpieczeństwa. Musimy znieść zasadę jednomyślności w kwestiach zagranicznych. I musimy ruszyć z budową europejskiej armii. Europa musi wreszcie dorosnąć – postuluje Weber.

Dodał, że do 2050 r. UE musi stać się „neutralna klimatycznie” oraz że priorytetem niemieckiej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2020 r. będzie polityka migracyjna.


źródło:
Zobacz więcej