RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Zawiadomienie do prokuratury na prezydenta Wrocławia

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk (fot. arch. PAP/Maciej Kulczyński)

Pracownicy wrocławskiego ratusza donieśli do prokuratury na prezydenta miasta Jacka Sutryka. Zarzucają mu wypłacenie „bajońskich” nagród innym urzędnikom magistratu, wysokiego szczebla, oraz blokowanie negocjacji.

Nagrody dla wysokich urzędników we Wrocławiu. Spór związkowców z prezydentem

Związkowcy z wrocławskiego magistratu domagają się od prezydenta miasta Jacka Sutryka, aby ograniczył kwoty nagród dla kierownictwa urzędu – podała...

zobacz więcej

W poniedziałek „Gazeta Wrocławska” napisał, że Związek Zawodowy Pracowników Urzędu Miejskiego Wrocławia w ramach sporu zbiorowego z prezydentem Jackiem Sutrykiem wystąpił z żądaniem wprowadzenia w regulaminie wynagradzania pracowników urzędu przepisów określających górną wysokość sumy nagród, jakie pracownik może otrzymać w roku kalendarzowym.

Zdaniem gazety była to reakcja na opublikowanie listy wrocławskich urzędników, którzy w 2018 r. i 2019 r otrzymali nagrody pieniężne. Najwyższe nagrody według tej listy były wypłacane w 2018 r., kiedy prezydentem był jeszcze Rafał Dutkiewicz. Wówczas jego wiceprezydenci dostali od 37 tys. do ponad 60 tys. zł.

– To przecież przekłada się na sytuację finansową pozostałych pracowników; nagrody są wypłacane z tego samego budżetu co pensje. Jeżeli kierownictwo sobie przyzna tak zawrotne wypłaty, to tym mniej będzie na zwykle wypłaty dla pozostałych – argumentują związkowcy, cytowani przez gazetę.

W środę gazeta napisała, że związkowcy złożyli do tamtejszej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa.

„W ocenie związkowców, jest to gra na zwłokę. Mogło też dojść do utrudnienia prowadzenia sporu zbiorowego. W prokuraturze jest już prowadzone postępowanie w związku ze złożonym zawiadomieniem o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracodawcę. Chodzi o naruszenie art. 26 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych” – czytamy.

„Kto w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją przeszkadza we wszczęciu lub w prowadzeniu w sposób zgodny z prawem sporu zbiorowego, nie dopełnia obowiązków określonych w tej ustawie – podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności” – brzmi wskazany artykuł.

Urząd Miejski Wrocławia podpisał we wtorek porozumienie w sprawie przyszłorocznych podwyżek płac z 11 organizacjami związkowymi. Jeden ze związków – Związek Zawodowy Pracowników Urzędy Miejskiego Wrocławia – nie podpisał porozumienia i wszedł w spór zbiorowy z magistratem.

źródło:
Zobacz więcej