RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowy portal IPN. „Tysiąc filmów, nieograniczona liczba dokumentów z archiwum”

Portal przystanekhistoria.pl (fot. shutterstock/guteksk7)
Portal przystanekhistoria.pl (fot. shutterstock/guteksk7)

Nowa jakość w edukacji historycznej, a także internetowy „magazyn” 20-letniego dorobku IPN z niepublikowanymi dotąd dokumentami – tak o nowym portalu przystanekhistoria.pl powiedział prezes Instytutu Jarosław Szarek. Prezentacja – w środę o godzinie 11.

„Reaktywacja stalinowskiej propagandy”. IPN: Sowieci nie wyzwolili Polski

Armia Czerwona w latach 1944-45 nie wyzwoliła Polski, lecz ją zniewoliła – powiedział w czwartek wiceprezes IPN Mateusz Szpytma. Związek Sowiecki...

zobacz więcej

Portal przystanekhistoria.pl – największy z dotychczasowych serwisów internetowych IPN – prezes Instytutu przedstawi w stołecznym Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. W zasobach portalu mają znaleźć się największa biblioteka cyfrowa w Polsce, niepublikowane dotąd archiwalia, a także najświeższy stan badań w zakresie XX-wiecznej historii Polski. To m.in. 400 artykułów popularnonaukowych, tysiąc filmów i prawie 800 publikacji cyfrowych.

Przystanekhistoria.pl to nowa jakość w edukacji historycznej – zapowiada Jarosław Szarek, przekonując, że portal będzie prezentował w atrakcyjnej i przejrzystej formule najnowsze ustalenia historyczne nie tylko badaczy IPN, ale także osób współpracujących z Instytutem.
<>br> – Portal będzie internetowym „magazynem” pokazującym – już dwudziestoletni i stale rosnący – dorobek Instytutu Pamięci Narodowej. Artykuły, dokumenty, wywiady, ikonografia i multimedia, książki, wystawy – historia z lat 1917-1990. Prace badaczy, bogactwo materiałów archiwalnych, ale także historyczną publicystykę, materiały edukacyjne. Nieprzypadkowo logiem nowego portalu są stojący na przystanku Józef Piłsudski, powstaniec warszawski i Anna Walentynowicz – trzy epoki, ale jeden cel – Polska niepodległa – powiedział Szarek.

Na nowym portalu znajdzie się również „nieograniczona liczba dokumentów z archiwum IPN – tych wytworzonych przez bezpiekę, ale również ofiarowanych przez blisko tysiąc darczyńców w ramach Archiwum Pełnego Pamięci”. Ponadto miłośnicy historii będą mogli korzystać z kalendarium, w którym każdego dnia znajdzie się od kilku do kilkunastu wydarzeń. Będzie też można przeczytać rozmowy ze świadkami historii.

źródło:
Zobacz więcej