RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Atak na hotel w Mogadiszu. Nie żyje pięć osób

Sprawcami większości zamachów w Somalii są bojownicy organizacji militarnej Al–Szabab (fot.CNN)

Pięć osób, trzech cywilów i dwóch członków sił bezpieczeństwa, zginęło we wtorek wieczorem w ataku na hotel w centrum stolicy Somalii, Mogadiszu. Atak przeprowadzili islamiści z organizacji Al–Szabab – poinformowała policja.

Radykał chciał zdetonować samochód pułapkę w Puławach

Funkcjonariusze ABW zatrzymali Maksyma S. z Ukrainy, który miał przygotowywać zamach terrorystyczny w Polsce. Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że...

zobacz więcej

Według kilku świadków przepytywanych przez agencję AFP napastnicy byli ubrani w policyjne mundury, co pozwoliło im zbliżyć się do hotelu bez wzbudzania podejrzeń.

Następnie otworzyli ogień i użyli granatów, na co szybko zareagowali członkowie sił bezpieczeństwa przydzieleni do blokad dróg prowadzących do położonej w pobliżu rezydencji prezydenta Somalii.

Po kilku godzinach oblężenia hotelu somalijskiej policji udało się zneutralizować dwóch ostatnich członków Al–Szabab, którzy zabarykadowali się w budynku.

Hotel SYL jest regularnie odwiedzany przez oficjeli i był już w przeszłości celem Al–Szabab.

Somalia jest pogrążona w krwawej wojnie domowej od 1991 roku. Sprawcami większości zamachów są bojownicy tej silnie powiązanej z Al–Kaidą islamistycznej organizacji militarnej, walczącej o narzucenie w kraju surowej wersji islamu. Choć ekstremiści ponieśli w ostatnich latach straty, ich ugrupowanie nadal przeprowadza krwawe ataki w wielu rejonach Somalii, przede wszystkim – w stołecznym Mogadiszu.

Ugrupowanie Al–Szabab zostało wpisane na listę grup terrorystycznych przez Australię, Kanadę, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone.

źródło:

Zobacz więcej