RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kontrola granicy z Donbasem. Putin mówi o drugiej Srebrenicy

Gospodarz Kremla przekonywał, że „było widać, jak prezydent Zełenski prowadzi dyskusje z separatystami” i że „jest jasne, kto z nich jest silniejszy”(fot. Mikhail Svetlov/Getty Images)

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że w razie przejęcia przez siły ukraińskie kontroli nad granicą w Donbasie „dojdzie tam do Srebrenicy”. W okolicach Sreberenicy w Bośni i Hercegowinie paramilitarne oddziały Serbów dokonały w 1995 roku, podczas wojny w b. Jugosławii, masowych egzekucji ponad ośmiu tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców.

„Rosja prowadzi agresywną politykę, a Zachód jest dla niej wrogiem”

Rosja prowadzi agresywną politykę, a Zachód jest dla niej wrogiem – ocenił w Waszyngtonie szef MSWiA Mariusz Kamiński. Wskazał, że robiąc interesy...

zobacz więcej

Putin we wtorek na spotkaniu z Radą Praw Człowieka – ciałem konsultacyjnym przy prezydencie Rosji – mówił o poniedziałkowych rozmowach w Paryżu, podczas szczytu „czwórki normandzkiej” (Ukraina, Francja, Niemcy, Rosja).

Jak przekazał, z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim rozmawiał tam o „możliwym prześladowaniu mieszkańców republik ludowych”, czyli struktur powołanych w Donbasie przez prorosyjskich separatystów.

– Do tej pory nie przyjęto (na Ukrainie) ustawy o amnestii (dla separatystów) – powiedział. – Strona ukraińska cały czas podnosi kwestię, by dać jej możliwość zamknięcia granicy przy pomocy wojsk – mówił Putin. Dodał następnie: – Wyobrażam sobie, co dalej się zacznie – będzie Srebrenica i tyle. – Kto będzie dowodził nacjonalistami, kiedy wejdą na te terytoria bez zapewnienia ludziom gwarancji? – pytał.

Strona ukraińska w rozmowach o uregulowaniu konfliktu w Donbasie nalega, by zanim na terenach opanowanych przez separatystów zorganizowane zostaną wybory lokalne, władze ukraińskie odzyskały kontrolę nad granicą z Rosją.

Moskwa uważa, że kolejność ta powinna być odwrotna. Władze Rosji nalegają także, by Kijów podjął negocjacje bezpośrednio z separatystami. Według dziennika „Kommiersant” Rosja chce, by zakaz pociągania separatystów do odpowiedzialności karnej został zagwarantowany na poziomie ustawodawstwa Ukrainy.

źródło:

Zobacz więcej