RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CBA zatrzymało trzy osoby. Powraca sprawa senatora Koguta

Były senator Stanisław Kogut (fot.arch. PAP/ Jakub Kamiński)

Agenci CBA zatrzymali trzy osoby związane z działalnością jednej z warszawskich spółek, w sprawie powoływania się na wpływy w instytucjach województwa małopolskiego. Zarzuty w tej sprawie usłyszało 21 osób, w tym były senator RP VIII kadencji Stanisław Kogut.

Fikcyjne faktury na półtora miliona. CBA zatrzymało dwie osoby

Funkcjonariusze CBA z delegatury w Poznaniu zatrzymali dwie osoby, które wyłudzały VAT. Za faktury na kwotę ponad 1,5 mln zł umniejszono należności...

zobacz więcej

Fakt zatrzymania potwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Jak zaznaczył, operację przeprowadzili agenci z Krakowa w śledztwie „w sprawie podejmowania się pośrednictwa w załatwieniu spraw w zamian za korzyści majątkowe, przy powoływaniu się na wpływy w instytucjach państwowych, samorządowych i innych, województwa małopolskiego oraz udzielania korzyści majątkowych osobom pełniącym funkcje publiczne”.

Zarzuty w tej sprawie usłyszało 21 osób, w tym były senator RP VIII kadencji Stanisław Kogut.

Zatrzymani biznesmeni są powiązani obecnie bądź byli w przeszłości z jedną z warszawskich spółek. – Wszystko wskazuje na to, że zatrzymani udzielili korzyści majątkowe w formie darowizny na rzecz wskazanych fundacji, bądź też złożyli obietnicę gratyfikacji w zamian za podjęcie się pośrednictwa byłego senatora w załatwieniu korzystnego dla tej spółki rozstrzygnięcia przetargu – wskazał Brodowski.

Z ustaleń Biura wynika, że zatrzymani złożyli obietnicę udzielenia korzyści majątkowej w kwocie 1 mln zł pod zakup gruntów, na których miało zostać wybudowane Centrum Autyzmu. Zatrzymani usłyszą zarzuty w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach.

źródło:
Zobacz więcej