RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Światowej sławy okulista pomoże polskim dzieciom. Przyjęcia raz w miesiącu w Lublinie

Na konsultacje z profesorem przyjeżdżają do Lublina rodzice z dziećmi z całej Polski (fot. Pexels)

Dzięki zacieśnieniu współpracy ze światowej sławy okulistą z Niemiec prof. Anselmem Jünemannem dzieci ze szpitala klinicznego nr 1 lubelskiego Uniwersytetu Medycznego będą mogły skorzystać z nowoczesnych, niefinansowanych jeszcze przez NFZ badań genetycznych, z dostępu do terapii genowych i z nowych metod diagnostyki i leczenia wrodzonej jaskry i zaćmy – informuje „Nasz Dziennik”.

Dbajmy o oczy! „Na zwyrodnienie siatkówki nie ma lekarstwa”

Zbyt długie przebywanie na słońcu bez odpowiednich okularów, przy smartfonie czy komputerze uszkadzają trwale siatkówkę oka. – Najbardziej groźne...

zobacz więcej

Prof. Jünemann, który od kilku lat jest profesorem wizytującym szpitala, zdecydował się, że teraz będzie co miesiąc przyjmował tu pacjentów, konsultował skomplikowane przypadki i przeprowadzał operacje. Ekspert ma się skoncentrować na przypadkach zaćmy i jaskry wrodzonej oraz schorzeniami siatkówki. Będzie też wykonywał witrektomię u dzieci.

W szpitalu leczy się rocznie około tysiąca małych pacjentów ze schorzeniami oczu. Kolejnych kilka tysięcy jest pod opieką przychodni przyszpitalnej. Na konsultacje z profesorem przyjeżdżają tutaj rodzice z dziećmi z całej Polski.

Gazeta wskazuje, że szpital jest w skali kraju jedynym ośrodkiem zaproszonym do europejskiej sieci schorzeń rzadkich oczu, w której ramach może konsultować trudne przypadki, wysyłać wyniki i uzyskiwać dodatkowe opinie z 36 czołowych ośrodków europejskich, które tę sieć tworzą.

Obecnie pacjenci wymagający badań genetycznych muszą płacić z własnej kieszeni. Jest to około 4 tys. zł. Jak podaje prof. Robert Rejdak, sytuacja się zmieni i w niektórych przypadkach będzie można wykonać te badania bezpłatnie. – Na sfinansowanie badań wszystkich pacjentów trzeba jeszcze poczekać. Oczekujemy na środki i regularne wpłaty z NFZ i przez Ministerstwo Zdrowia – mówi Rejdak.

źródło:
Zobacz więcej