RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

NAFTA bis. Kanada, USA i Meksyk podpisały nową umowę o wolnym handlu

Nowej umowy obawiają się kanadyjscy rolnicy (fot. Pexels)

Przedstawiciele Kanady, USA i Meksyku podpisali nową północnoamerykańską umowę o wolnym handlu (United States-Mexico-Canada Agreement, USMCA). To zmodyfikowana wersja tekstu podpisanego w listopadzie ubiegłego roku. W ceremonii podpisania umowy w Meksyku uczestniczyli m.in. prezydent tego kraju Andres Manuel Lopez Obrador, wicepremier Kanady Chrystia Freeland i przedstawiciel ds. handlu USA Robert Lighthizer.

USA nakładają cła odwetowe na europejskie produkty. Trump: Wielkie zwycięstwo

USA nałożyły 25-proc. cła na francuskie wino, włoskie sery i szkocką whisky single malt w odwecie za unijne subwencje dla Airbusa. Cła odwetowe...

zobacz więcej

Freeland powiedziała, że nowa umowa „aktualizuje i modernizuje” relacje handlowe między trzema krajami, „chroni miejsca pracy i wspiera wzrost gospodarczy” i jest „postępowym porozumieniem”. Obrador podkreślał z kolei, że jest to porozumienie o „fundamentalnym” charakterze. – Oznacza więcej inwestycji dla Meksyku, Kanady i USA – podkreślił.

We wtorek rano przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi poinformowała podczas konferencji prasowej, transmitowanej także przez kanadyjskie media, że Demokraci poparli wynegocjowane zmiany do nowej umowy NAFTA. Dodała, że nowy tekst północnoamerykańskiej umowy o wolnym handlu jest „o niebo lepszy” od wersji podpisanej w ubiegłym roku podczas szczytu G20 w Buenos Aires.

Pelosi wyjaśniła, że usunięto sformułowania dające korzyści wielkim firmom farmaceutycznym kosztem pacjentów, które zawierał ubiegłoroczny tekst. Demokraci zgłaszali zastrzeżenia do przedłużenia okresów ochrony patentowej tzw. farmaceutyków biologicznych, co oznacza dłuższe oczekiwanie na produkcję generyków i na tańsze leki. Właśnie z powodu ryzyka wzrostu cen leków w całej Ameryce Północnej i braku odpowiednio wysokich standardów ochrony praw pracowniczych i środowiska Demokraci nie zgadzali się poprzeć ratyfikacji tekstu w formie uzgodnionej rok temu.

W tekście znalazły się również zapisy, których celem jest skuteczna ochrona środowiska i praw pracowniczych. Obecny na konferencji Richard Neal, szef komisji finansów publicznych Izby Reprezentantów, wskazał, że poparcie udzielone przez Richarda Trumkę, szefa centrali związków zawodowych AFL-CIO mówi samo za siebie. „Uzgodniliśmy porozumienie, które robotnicy mogą spokojnie poprzeć” – tweetował we wtorek przed południem Trumka.

Nie żyje „pogromca inflacji”. Przez lata wpływał na politykę monetarną USA

W Nowym Jorku zmarł Paul Volcker, były przewodniczący Rady Gubernatorów Rezerwy Federalnej, banku centralnego USA. Słynny „pogromca inflacji” przez...

zobacz więcej

Ratifykacja możliwa przed Świętami

Przewodnicząca amerykańskiej Izby Reprezentantów Pelosi wyraziła nadzieję, iż ratyfikacją amerykański Kongres zajmie się przed końcem bieżącej sesji, czyli przed 20 grudnia.

Jeszcze w poniedziałek premier Kanady Justin Trudeau i prezydent USA Donald Trump rozmawiali telefonicznie na temat nowej umowy, jednak komunikat biura prasowego premiera nie podawał żadnych szczegółów po tej rozmowie. W pierwszych komentarzach w mediach kanadyjskich zwrócono uwagę, że Kanada zapłaci wysoką cenę za nową NAFTA, szczególnie sektor produkcji aluminium i kanadyjscy farmerzy.

W nowej umowie zawarto m.in. zapisy uznające, że proces produkcji stali musi przebiegać w jednym z trzech krajów umowy, by uzyskać uprzywilejowane traktowanie, ale nie ma takiego zapisu dotyczącego aluminium. Meksyk nie wyraził na to zgody, mimo że 100 proc. tego surowca pochodzi z importu. Jak napisał francuskojęzyczny publiczny nadawca Radio-Canada, kanadyjski sektor aluminiowy obawia się meksykańskiego taniego importu z Chin i dalszego przetwarzania w Meksyku oraz eksportu do Kanady i USA. Istotnie, w tym roku import aluminium z Chin do Meksyku wzrósł między majem a lipcem o 240 proc. i o 260 proc. w tym samym okresie wzrósł eksport wyrobów aluminiowych z Meksyku do USA.

Inny powód do obaw mają kanadyjscy farmerzy. System produkcji mleka, drobiu i jaj oparty jest w Kanadzie na kwotach. W nowej NAFTA Kanada zwiększyła dostęp do swojego rynku mlecznego dla produktów amerykańskich.

Poprzednia umowa o wolnym handlu między trzema krajami Ameryki Północnej – NAFTA – weszła w życie 1 stycznia 1994 r. W 2017 r. rozpoczęły się jej renegocjacje.

źródło:

Zobacz więcej