RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik prezydenta: Tylko TK może badać zgodność przepisów z konstytucją

Według rzecznika prezydenta tylko Trybunał Konstytucyjny może badać zgodność przepisów z ustawą zasadniczą.(fot. arch. PAP/Bartłomiej Zborowski)

– Tylko Trybunał Konstytucyjny może badać zgodność przepisów z ustawą zasadniczą – przypomniał rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. W ten sposób skomentował wezwanie pierwszej prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf, by sędziowie Izby Dyscyplinarnej powstrzymali się od orzekania.

Prezes Gersdorf wzywa sędziów Izby Dyscyplinarnej, by nie orzekali

Wzywam sędziów Izby Dyscyplinarnej SN do powstrzymania się od wszelkich czynności orzeczniczych w prowadzonych sprawach - oświadczyła I prezes SN...

zobacz więcej

Błażej Spychalski krytykował w Polskim Radiu 24 orzeczenie Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego na podstawie którego prezes Gersdorf apelowała dziś do sędziów o niewydawanie orzeczeń.

Rzecznik prezydenta powiedział, że w Polsce prawo obowiązuje każdego, a w Polsce jedyną instytucją, która ma prawo weryfikować, czy ustawy i przepisy są zgodne z konstytucją jest Trybunał Konstytucyjny. Spychalski dodał, że trzech sędziów Sądu Najwyższego nie posiada takiego prawa.

5 grudnia Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego orzekła, że izba dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego i unijnego. Była to reakcja na orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 19 listopada.

Na tej podstawie I prezes Sądu Najwyższego wezwała sędziów izby dyscyplinarnej, by nie orzekali, a ustawodawców prosiła o „natychmiastowe działania służące rozwiązaniu problemów leżących u podstaw zapadłych orzeczeń”.

źródło:
Zobacz więcej