RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

W Arabii Saudyjskiej kobiety mogą jeść z mężczyznami

W Arabii Saudyjskiej kobiety już mogą jeść w restauracjach razem z mężczyznami. (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)
W Arabii Saudyjskiej kobiety już mogą jeść w restauracjach razem z mężczyznami. (fot. Shutterstock/Rawpixel.com)

Najnowsze

Popularne

W restauracjach w Arabii Saudyjskiej kobiety wreszcie mogą jeść razem z mężczyznami. Władze zniosły obowiązek stosowania przesłon oddzielających część damską i męską, przygotowywania osobnych sal lub nawet osobnych wejść do lokali gastronomicznych dla pań i panów.

Bibliotekarki znalazły w darach „zakazane książki”, także religijne. Spaliły je

Książki o tematyce m. in. religijnej spalono w jednej z chińskich bibliotek w ramach walki z „zakazanymi publikacjami”. Do zdarzenia doszło w...

zobacz więcej

O nowych regulacjach poinformowała oficjalna agencja SPA. Długi komunikat szczegółowo wyliczająca zmiany przepisów Ministerstwo do Spraw Municypalnych i Wiejskich.

Ustalono, m.in. długość fasady budynku mieszkalnego i pozwolenie na umieszczanie kuchni na piętrze, a nie tylko na parterze domu. „Przy okazji” zniesiono parawany w restauracjach.

W wielkich miastach, np. w Dżuddzie i Rijadzie, drogie restauracje i luksusowe hotele w nie przestrzegały ostatnio obowiązku separowania mężczyzn i kobiet. Na prowincji podział był respektowany.

Niedobór leków w Europie. Unia potrzebuje strategii

W Brukseli ministrowie odpowiedzialni za sprawy zdrowia dyskutowali o problemach związanych z dostępem do leków w UE. Wskazywali, że potrzebna jest...

zobacz więcej

Nawet zachodnie sieciówki, m.in. Starbucks, dzieliły pomieszczenia na sale rodzinne, w których kobiety mogły przebywać same lub w towarzystwie mężczyzn. Musiały być wydzielone także sale wyłącznie mężczyzn.

Jeśli powierzchnia restauracji była zbyt mała, część damską od męskiej rozdzielano zasłonami.

W całej Arabii Saudyjskiej nadal obowiązuje norma, zgodnie z którą w miejscach publicznych kobiety i mężczyźni są rozdzielani: w szkołach, na uniwersytetach, a nawet na weselach.

W sierpniu tego roku zniesiono ograniczenia w podróżowaniu kobiet i pozwolono, by występowały one o paszport. Od zeszłego roku kobiety mogą same prowadzić auta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej