RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Akty przemocy na tradycyjnej paradzie. Diabły okładały mężczyznę rózgami [WIDEO]

Krampusy cieszą się sporą popularnością m.in. we Włoszech i Austrii (fot. Twitter/RadioSavana)

Na paradach Krampuslauf, na których pojawiają się postaci Krampusa – diabła karzącego w Boże Narodzenie niegrzeczne dzieci – doszło w ostatnim czasie do wielu aktów przemocy. Jak wynika z policyjnych raportów i medialnych doniesień, osoby przebrane za diabły włóczą się po ulicach pod wpływem alkoholu i napadają na przypadkowych ludzi.

Dostał rozwód, bo żonę „opętały demony”

Rozwód bez orzekania o winie – tak zakończyła się sprawa z powództwa pewnego Włocha. Mężczyzna dowodził przed sądem w Mediolanie, że jego żonę...

zobacz więcej

Postać Krampusa wywodzi się z folkloru alpejskiego i jest szczególnie popularna m.in. w Niemczech, Austrii i Włoszech. Według ludowych wierzeń stworzenie będące połączeniem demona i kozła miało pojawiać się w Boże Narodzenie wraz ze świętym Mikołajem i wkładać niegrzeczne dzieci do kosza, który miało zawieszone na plecach.

Dużą popularnością w Austrii cieszy się również parada Krampuslauf, która odbywa się w dzień przesilenia zimowego. Oprócz osób przebranych za Krampusy można na niej spotkać postać świętego Mikołaja.

Chociaż Krampusy cieszą się sporą sympatią, austriacka policja alarmuje, że w ostatnim czasie odnotowano wiele incydentów z ich udziałem. Służby mundurowe wspominają m.in. o pijaństwie osób przebranych za demony oraz o pobiciu przez monstra dwóch strażaków.

Incydent z Krampusami odnotowano w tym roku również we Włoszech. Dziennik „Corriere della Ser” informuje o grupie demonów, które kopały i okładały rózgami leżącego na ziemi młodego mężczyznę.

Przyczyna napaści nie jest znana, ale według relacji gazety zaatakowany próbował wcześniej zdjąć maskę jednemu z mężczyzn.

źródło:
Zobacz więcej