RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielkopolska może stracić nawet miliard euro z funduszy UE. Jest za bogata

Zgodnie z przyjętymi statystykami Wielkopolska znalazła się powyżej unijnej średniej (fot.pixabay.com/ BKD)

Zgodnie z nową propozycją wieloletniego budżetu UE Wielkopolska została zaliczona do grupy regionów rozwiniętych. Oznacza to, że w porównaniu z propozycją z maja 2018 r. może stracić miliard euro z funduszy – informuje dziennik „Rzeczpospolita”. Więcej pieniędzy otrzyma natomiast Mazowsze, ale z wyłączeniem stolicy.

W nowym budżecie UE na innowacyjne inwestycje Polsce przypadnie ok. 60 mld zł 

W budżecie unijnym po 2021 r. na innowacyjne inwestycje Polsce przypadnie ok. 60 mld zł – powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej...

zobacz więcej

Unijny budżet na lata 2021-27 będzie tematem czwartkowego szczytu z udziałem przywódców 27 państw.

Jak informuje „Rz”, w poprzedniej propozycji Komisji Europejskiej uwzględniano PKB na głowę mieszkańca poszczególnych regionów z lat 2014-16. Teraz pod uwagę są brane statystyki z lat 2015-17. A te jasno wskazują, że przez ostatni rok region ze stolicą w Poznaniu znalazł się powyżej unijnej średniej, która wynosi 75 proc. PKB.

Wielkopolska stała się tym samym tzw. regionem przejściowym, któremu przysługuje mniej funduszy. Cytowany przez dziennik Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego, mówi, że strata może wynieść nawet około miliarda euro.

Powody do radości mają natomiast władze Mazowsza – ze statystyk wnika, że po wyłączeniu z wyliczeń Warszawy PKB na głowę mieszkańca plasuje się na poziomie 60 proc.

– To jest korzystny podział, dający szanse na ukierunkowanie interwencji w sposób świadomy i celowy na poszczególne obszary województwa – powiedział dziennikowi Adam Struzik, marszałek woj. mazowieckiego.

źródło:
Zobacz więcej