RAPORT

Pogarda

Radykał chciał zdetonować samochód pułapkę w Puławach

Najnowsze

Popularne

Funkcjonariusze ABW zatrzymali Maksyma S. z Ukrainy, który miał przygotowywać zamach terrorystyczny w Polsce. Mężczyzna niedawno przeszedł na Islam i się zradykalizował. Z ustaleń portalu tvp.info wynika, że chciał zdetonować samochód pułapkę na terenie jednego z centrów handlowych w Puławach. Według śledczych Maksym S. rozpoczął już konkretne przygotowania do ataku, próbując zdobyć broń i pieniądze.

Powiązani z Brunonem K. szykowali zamach. ABW zatrzymała dwóch podejrzanych

Dwie osoby podejrzewane o przygotowywanie ataków z użyciem materiałów wybuchowych zatrzymała ABW w Warszawie i Szczecinie – poinformował rzecznik...

zobacz więcej

26-letni Maksym S. mieszkał w Polsce od około dwóch miesięcy. Z ustaleń Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wynika, że nawiązał kontakt z islamskimi radykałami. Według ustaleń portalu tvp.info chodziło o kilku obywateli Tadżykistanu. Nie wiadomo jednak czy nowi znajomi maksyma S. też przebywają w Polsce, czy też utrzymywał z nimi kontakt za pomocą np. komunikatorów internetowych.

Według informacji operacyjnych Ukrainiec zapowiedział zorganizowanie zamachu bombowego. Planował użyć samochodu pułapki wyładowanego materiałami wybuchowymi lub paliwem. Auto miało być zdetonowane przed jednym z centrów handlowych w Puławach bądź w budynku.

Niedoszły zamachowiec ponoć deklarował, że zamach ma pochłonąć jak najwięcej ofiar. Służby na razie nie ujawniły, czy miał to być atak samobójczy, czy też samochód pułapka zostałby zdetonowany zdalnie.

Ukrainiec został zatrzymany 4 grudnia i doprowadzony do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Może być niebezpiecznie. ABW rusza z kampanią [WIDEO]

„Czasami z pozoru zwykłe sytuacje mogą nieść ze sobą ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa i życia” – informuje Centrum Prewencji...

zobacz więcej

– Podejrzanemu przedstawiono zarzut przygotowania do zdarzenia zagrażającego życiu lub zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać eksplozji materiałów wybuchowych lub łatwopalnych albo innego gwałtownego wyzwolenia energii – poinformowała tvp.info Prokuratura Krajowa.

Śledczy przybliżyli też sposób działań Maksyma S.

– Przygotowania te polegały na wejściu w porozumienie z innymi osobami o radykalnych poglądach religijnych, wyrażaniu gotowości do przeprowadzenia zamachu terrorystycznego polegającego na zdetonowaniu samochodu pułapki w obiektach użyteczności publicznej oraz uzyskiwanie środków w postaci pieniędzy oraz broni – opisała PK.

Planował zamach w Polsce. Akcja ABW w Radomiu

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała mężczyznę podejrzewanego o planowanie zamachu terrorystycznego. Zatrzymany w Radomiu Dawid Ł. miał...

zobacz więcej

Kolejnym „przestępstwem o charakterze terrorystycznym”, o które jest podejrzany Maksym S., są groźby pobicia przez radykałów „niewiernych lub bezwyznaniowców”, z którymi miał styczność Ukrainiec.

Wiele wskazuje na to, że mężczyzna mógł zostać „wydany” przez ludzi, z którymi pracował lub mieszkał. Śledczy uważają, że znajomi Maksyma S. byli przez niego zastraszeni. Uważali go za niebezpiecznego radykała religijnego.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej