RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pracował tak samo jak norwescy koledzy, zarabiał połowę. „W Polsce jest taniej”

Norweskim członkom załogi armator wypłacał blisko 1000 zł dniówki. Polakom poniżej 500 zł (fot. Reuters/Maxim Shemetov)
Norweskim członkom załogi armator wypłacał blisko 1000 zł dniówki. Polakom poniżej 500 zł (fot. Reuters/Maxim Shemetov)

„Ocean Venture AS dopuściło się dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne marynarza w związku z określeniem wymiaru wynagrodzenia” – to fragment orzeczenia norweskiej Komisji ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji w sprawie Polaka, któremu pracodawca wypłacał wynagrodzenie o ponad połowę niższe niż jego norweskim kolegom.

„Rozbijanie polskich rodzin”. Sąd jeszcze raz przyjrzy się akcji norweskich urzędników

Sąd w Tarnowie jeszcze raz zajmie się sprawą dziewczynki, którą w noc sylwestrową 2015/2016 roku pracownicy norweskiego urzędu ds. dzieci umieścili...

zobacz więcej

Radosław Wojtera pracował na norweskim kutrze poławiającym kraby śnieżne (występują one w wodach Arktyki i północnego Atlantyku). Miał ten sam zakres obowiązków, co jego norwescy koledzy. Oni zarabiali 2333 korony (988 zł) dziennie, a pan Radosław tylko 1150 koron (487 zł). Podobnie obniżono wynagrodzenia innym cudzoziemcom.

– Zdziwiłem się, dlaczego mam zarabiać mniej niż Norwedzy, ale armator tłumacząc różnicę twierdził, że w Polsce życie i mieszkanie jest tańsze – mówił Wojtera w rozmowie z pismem „Maritim Logg”.

Marynarz złożył skargę do Komisji ds. Dyskryminacji (Diskrimineringsnemnda), która, jak czytamy w broszurze informacyjnej, „stanowi alternatywę dla zwyczajnego postępowania sądowego”. Wtedy armator zwolnił go z pracy.

Jednak, jak wskazuje prawnik Wojtery, Terje Hernes Petersen, kluczową decyzją w sprawie jest orzeczenie Komisji, która stwierdziła, że doszło do dyskryminacji. Wysokość łącznego odszkodowania dla Wojtery i drugiego Polaka w ten sam sposób dyskryminowanego przez Ocean Ventures Petersen ocenia na 800 tys. koron (ok. 340 tys. zł).

Korzystny wyrok w przypadku Polaka wydała instytucja norweska w czasie, gdy spór z całym państwem norweskim – nie z konkretnym armatorem – w związku z pracą na tamtejszych statkach wiedzie ponad 200 marynarzy z Hiszpanii. Wystąpili oni z pozwem do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie przyznania im praw do emerytury, których według Oslo nie nabyli.

ETPCz wydał ostatnio kilka niekorzystnych dla Norwegii orzeczeń, w których uznano, że kraj ten dopuszcza się nadużyć w związku z działalnością Urzędu ds. Opieki nad Dziećmi (Barnevernet). Zdaniem norweskich mediów naruszyło to wizerunek Królestwa Norwegii jako kraju zapewniającego wysokie standardy w zakresie przestrzegania praw człowieka.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej