RAPORT

Kampania 2020

Tokarczuk mówiła o „zamykaniu się” na innych, po czym zaczęła masowe banowanie na Twitterze

Jutro Tokarczuk odbierze z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty noblowski medal oraz dyplom (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

W czasie swojej mowy wygłoszonej w Sztokholmie, Olga Tokarczuk mówiła o „zamknięciu w bańce własnych doświadczeń” i „braku zdolności do porozumienia z ludźmi o doświadczeniach odmiennych” oraz o „rozpadzie wspólnoty i o wrzasku własnego »ja«, uznającego się za miarę wszechrzeczy”. Po tym wykładzie zbanowała masowo wielu użytkowników Twittera, w tym m. in. księży i dziennikarzy.

Olga Tokarczuk: Coś jest ze światem nie tak

Coś jest ze światem nie tak. To poczucie, zarezerwowane kiedyś tylko dla neurotycznych poetów, dziś staje się epidemią nieokreśloności, sączącym...

zobacz więcej

Jak pisze Edyta Hołdyńska z „Sieci”, zamówiła książki Tokarczuk, a ta ją zablokowała na Twitterze. „Nadal będę starała się oceniać twórczość, nie poglądy, ale jest coraz trudniej” – pisze. „Słowa o niej ani do niej nigdy nie napisałam” – deklaruje z kolei Magdalena Ogórek, dziennikarka TVP, również zablokowana przez noblistkę.

Zbanowany został również m.in. szef portalu tvp.info Samuel Pereira. „Czy przy okazji mogłaby Pani powiedzieć komu dała Pani do obsługi swoje konto TT? Wiele osób chętnie dowiedziałoby się dlaczego dostali bana, mimo iż – tak jak ja – nawet tweeta do Pani wcześniej nie napisali” – napisał.

Przedwczoraj w Sali Giełdy Akademii Szwedzkiej w Sztokholmie Tokarczuk wygłosiła swój odczyt. We wtorek po południu, razem z Peterem Handke (Nobel za 2019 rok) odbierze z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa złoty noblowski medal oraz dyplom. Nagrody Nobla otrzyma także dwunastu noblistów z pozostałych dziedzin. Oddzielna ceremonia odbędzie się w Oslo, gdzie wręczona zostanie Pokojowa Nagroda Nobla.

źródło:
Zobacz więcej