RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Emeryci dostaną wyższe świadczenia. Podwyżki od przyszłego roku

Emeryci dostaną co najmniej 70 zł gwarantowanej podwyżki (fot. Shutterstock/Photographee.eu)

Od przyszłego roku minimalna emerytura wzrośnie o 100 zł, a renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy – o 75 zł – wynika z informacji dziennika „Rzeczpospolita”. Wyższe świadczenia będą wypłacane od marca.

„Jeśli wygra PO, to oni powrócą do podwyższenia wieku emerytalnego”

Jesteśmy przekonani, że jeżeli wygra Platforma Obywatelska, to oni powrócą do podwyższenia wieku emerytalnego, czemu my jesteśmy przeciwni. My...

zobacz więcej

Zmiany w wysokości świadczeń, nad którymi pracuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zakładają wprowadzenie waloryzacji kwotowej zamiast procentowej. Gwarantowana kwota podwyżki świadczeń wyniesie 70 zł.

Zgodnie z przewidywaniami resortu, minimalna emerytura oraz renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wzrosną z 1,1 tys. zł do 1,2 tys. zł. Osoby częściowo niezdolne do pracy będą natomiast otrzymywać rentę w wysokości 900 zł (obecnie wysokość świadczenia wynosi 825 zł).

Jak zauważa dziennik, obecny wskaźnik waloryzacji wynosi 103,24 proc. Oznacza to, że gdyby podwyżka miała opierać się tylko na wskaźniku procentowym, emeryci pobierający najniższe świadczenia otrzymaliby podwyżkę o połowę niższą od tej, którą oferuje resort.

źródło:
Zobacz więcej