RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Są bardzo silne naciski na szefa Nowoczesnej Adama Szłapkę, żeby wystartował”

Poseł Nowoczesnej Mirosław Suchoń nie wyklucza, że nowy szef jego partii Adam Szłapka dołączy do prezydenckiego wyścigu (fot. arh.PAP/Wojciech Olkuśnik)

Zaskakujące słowa posła Nowoczesnej Mirosława Suchonia dotyczące wyborów prezydenckich. – Są bardzo silne naciski na przewodniczącego Nowoczesnej Adama Szłapkę, żeby wystartował. Przypatrujemy się wszystkim kandydatom. Patrzymy z życzliwością na to, co się dzieje w ramach prawyborów w Platformie Obywatelskiej. Decyzję podejmiemy jednak na początku stycznia – powiedział Suchoń portalowi tvp.info.

Koalicjanci wystawią własnych kandydatów na prezydenta? Polityk PO: Bo mi zajady popękają

W Platformie Obywatelskiej zbliża się czas decyzji; już za kilka dni delegaci partii w prawyborach zdecydują o swoim kandydacie na urząd...

zobacz więcej

– Są silne naciski na to, żeby Szłapka przynajmniej w ramach prawyborów Koalicji Obywatelskiej został przedstawiony jako możliwy kandydat. To znany polityk, który reprezentuje świeżą jakość w polityce – zdradził Suchoń.

Sęk w tym, że Platforma Obywatelska nie chce słyszeć o prawyborach w całej Koalicji Obywatelskiej. Organizuje własne, które mają zakończyć się 14 grudnia. Biorą w nich udział wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Poza PO i Nowoczesną w skład Koalicji Obywatelskiej wchodzą jeszcze Inicjatywa Polska i Zieloni. Inicjatywa Polska nie wyklucza, że na przełomie roku ogłosi start w wyborach prezydenckich Barbary Nowackiej. Zieloni mogą podjąć podobną decyzję w połowie stycznia. Tym samym jest możliwy scenariusz, w którym KO będzie miała czterech kandydatów na prezydenta.

Będzie czterech kandydatów na prezydenta, czy drugie prawybory, tym razem w ramach Koalicji Obywatelskiej? – Być może tak daleko nie szedłbym. Będziemy rozważać wszystkie opcje i zobaczymy. Na pewno podejmując decyzję będziemy brali pod uwagę interesy państwa polskiego i oczekiwania obywateli – stwierdzi Suchoń z Nowoczesnej.

„Jeśli do władzy dojdzie KO, Polacy będą pracować prawie do śmierci”

Adam Szłapka, który zastąpił Katarzynę Lubnauer na stanowisku przewodniczącego Nowoczesnej, jest za podniesieniem wieku emerytalnego. – Co jakiś...

zobacz więcej

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartosz Kownacki nie wierzy w to, że Adam Szłapka czy Barbara Nowacka zdecydują się na start w wyborach prezydenckich. Przypuszcza, że ich ugrupowania chcą jedynie przypomnieć o swoim istnieniu w ramach Koalicji Obywatelskiej.

–  Nie wiem, czy szef Nowoczesnej wymagany wiek osiągnął, bo należy do tego młodego pokolenia polityków, do którego szczęśliwie też się zaliczam. Za każdego młodego polityka trzymam kciuki. W przypadku Adama Szłapki mamy jednak raczej do czynienia z próbą wylicytowania jakiejś pozycji w Platformie Obywatelskiej – mówił Kownacki.

– Przy całej sympatii do Adama Szłapki, nie ma on żadnych szans. Nie sądzę, żeby był w stanie nawet zebrać 100 tysięcy podpisów, które są potrzebne do startowania. To jest tylko i wyłącznie spóźniona próba licytowania się, żeby zyskać jakąś podmiotowość w ramach Koalicji Obywatelskiej – ocenił poseł PiS.

Szef Nowoczesnej Adam Szłapka wymagane 35 lat skończył 6 grudnia, więc może kandydować w majowych wyborach prezydenckich. Zanim został parlamentarzystą, w latach 2011-2015 pracował w Kancelarii Prezydenta Bronisława Komorowskiego jako ekspert. Posłem Nowoczesnej został w 2015 roku, a w listopadzie br. zastąpił Katarzynę Lubnauer na stanowisku przewodniczącego partii.

Do tej pory Szłapka sceptycznie podchodził do swojego ewentualnego udziału w wyścigu prezydenckim. – Wydaje mi się, że ja nie byłbym takim kandydatem, który byłby w stanie te wybory wygrać – mówił przed tygodniem w RMF FM.

źródło:
Zobacz więcej