RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pobili Czecha, bo nie przyjął mandatu. Kilkaset tysięcy wzięli „w łapę”

Dwóch policjantów odpowie za pobicie Czecha, który nie chciał przyjąć mandatu (fot. Shuterstock/forma82)

Przed sądem stanie wkrótce 12 byłych policjantów z komendy w Żorach. Większość z nich – za przyjmowanie łapówek od zatrzymywanych kierowców. Dwóch odpowie także za pobicie Czecha, który nie chciał przyjąć mandatu.

Zaczęła rodzić w samochodzie, w korku w centrum stolicy. Pomogli policjanci [WIDEO]

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia eskortowali do szpitala kobietę, która zaczęła rodzić. Na miejscu znaleźli wózek, na którym z przyszpitalnej...

zobacz więcej

O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformowała rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska. Łączna ustalona w śledztwie wartość przyjętych korzyści majątkowych to prawie 180 tys. zł.

Przed sądem – poza byłymi policjantami – odpowie także dwóch kierowców, którzy mieli wręczać korzyści majątkowe. Sprawę pod nadzorem prokuratury prowadzili funkcjonariusze z katowickiego wydziału Biura Spraw Wewnętrznych Policji.

Według ustaleń śledztwa funkcjonariusze z żorskiej drogówki przyjmowali łapówki od 2014 do 2018 r. Takie zarzuty usłyszało 11 b. policjantów z tamtejszej Komendy Miejskiej Policji. – Czyny te polegały na przyjmowaniu korzyści majątkowych w postaci pieniędzy, w kwotach od 30 zł do 3 000 zł, albo ich obietnicy lub uzależnianiu wykonania czynności służbowej od otrzymania korzyści majątkowej albo jej obietnicy lub żądaniu takiej korzyści – podała prok. Smorczewska.

Jak dodała, w większości ustalonych przypadków łapówki brali za odstąpienie od czynności służbowych związanych z popełnionym przez kierowcę wykroczeniem, np. przekroczeniem dopuszczalnej prędkości, jadą pojazdem bez ważnych badań technicznych lub kierowaniem pojazdem bez zapiętych pasów.

Fikcyjne faktury na półtora miliona. CBA zatrzymało dwie osoby

Funkcjonariusze CBA z delegatury w Poznaniu zatrzymali dwie osoby, które wyłudzały VAT. Za faktury na kwotę ponad 1,5 mln zł umniejszono należności...

zobacz więcej

Część czynów korupcyjnych jest związana z odstąpieniem od zatrzymania prawa jazdy. – W toku śledztwa ustalono również przypadki przyjęcia korzyści majątkowej lub jej obietnicy od kierujących pojazdami, który znajdowali się pod wpływem alkoholu (co stanowi przestępstwo) lub w stanie po użyciu alkoholu (co stanowi wykroczenie) – podała prokuratura.

Jeden z wątków postępowania dotyczył pobicia, w październiku 2017 r., obywatela Czech, który odmówił przyjęcia mandatu za przekroczenie prędkości. Zarzuty w tej sprawie usłyszało dwóch byłych policjantów.

W sprawie łącznie oskarżono 12 byłych funkcjonariuszy policji – wszyscy decyzjami komendanta wojewódzkiego policji w Katowicach zostali zwolnieni ze służby. Jedenastu przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym, dwóm dodatkowo przestępstwa nadużycia uprawnień i poświadczenia nieprawdy. Chodzi o nałożenie mandatu za fikcyjne wykroczenie. Jeden z nich odpowie także za pobicie Czecha, a tylko za to – ostatni z oskarżonych.

Jak podaje prokuratura, ośmiu spośród oskarżonych b. policjantów przyznało się do winy, złożyli pełne wyjaśniania, ujawniając informacje o popełnionych przestępstwach i osobach uczestniczących w ich popełnieniu. Razem z b. funkcjonariuszami na ławie oskarżonych zasiądą także dwie osoby oskarżone o wręczanie łapówek w celu skłonienia policjantów do odstąpienia od ukarania mandatem.

W śledztwie przesłuchano ponad 170 świadków. Część osób, które wręczały funkcjonariuszom łapówki sama zgłosiła się do organów ścigania, zawiadamiając o popełnionym przestępstwie. Dzięki temu skorzystali z klauzuli niekaralności.

To kolejny w ostatnich tygodniach akt oskarżenia przeciwko policjantom z drogówki na Śląsku, który przesłała do sądu gliwicka prokuratura. W listopadzie poinformowała ona, że oskarżyła sześciu byłych policjantów z wydziału ruchu drogowego komendy w Gliwicach, a także jednego z kierowców, który miał wręczyć funkcjonariuszom pieniądze.

źródło:

Zobacz więcej