RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Koncert Kolęd Rodziny Pospieszalskich w TVP Wilno

Na program koncertu składa się 17 polskich kolęd i pastorałek (fot. TVP)

Już 11 grudnia w Wilnie, w kościele św. Piotra i Pawła na Antokolu wielkie muzyczne widowisko – Koncert Kolęd Rodziny Pospieszalskich z udziałem młodzieżowej, międzynarodowej orkiestry smyczkowej. Wydarzenie produkowane przez TVP Wilno widzowie będą mogli obejrzeć w Wigilię.

Zabronili jej zagrać „zbyt religijną” kolędę. Uczennica zagroziła szkole pozwem

Szkoła w Kalifornii wycofała się z zajętego wcześniej stanowiska i pozwoli 13-latce zagrać na keyboardzie kolędę „Joy to the World”. Wcześniej -...

zobacz więcej

Na program koncertu składa się 17 polskich kolęd i pastorałek. W bogato zdobionej setkami rzeźb świątyni zabrzmią utwory, wśród których znajdą się wspólne wykonania rodziny Pospieszalskich z zespołem smyczkowym oraz kilka brawurowych, energetycznych pastorałek granych tylko przez Pospieszalskich.

Program koncertu

W programie przewidziano też utwory utrzymane w nurcie rekonstrukcji muzyki źródeł. Ludowe stylizacje zestawione będą z wplecionymi w kolędy mazurkami Fryderyka Chopina i Karola Szymanowskiego. Całość dopełni taniec, chór a capella i popisy solistów.

Pospieszalscy w tym roku otrzymali także wyjątkowe muzyczne wsparcie – koncert zaplanowano z udziałem młodzieżowej orkiestry smyczkowej, na którą składa się 20 instrumentalistów. Pospieszalscy pokazują, że najlepszym miejscem przekazu żywej tradycji jest rodzina, a muzyczne wydarzenie w Wilnie jest przykładem, że w oparciu o dziedzictwo narodowej kultury, współczesnym językiem, można wyrazić uniwersalne treści.

Kolędowanie z niewidomymi dla Niepodległej

W warszawskim kościele św. Antoniego z Padwy odbył się koncert „Kolędowanie z niewidomymi dla Niepodległej”. Wydarzenie odbyło się pod Patronatem...

zobacz więcej

Rodzinne kolędowanie

Większość osób z muzycznego klanu Pospieszalskich, który zadebiutował na muzycznej scenie 25 lat temu, opanowała grę na kilku instrumentach, co umożliwia różnorodne aranżacje i spektakularne zmiany na scenie.

Podczas muzycznej uczty w kościele św. Piotra i Pawła na Antokolu w Wilnie nie zabraknie klasycznych brzmień, instrumentów takich jak fortepian, smyczki i instrumenty dęte drewniane oraz monumentalnych bigbandowych opracowań wzbogaconych nowoczesną elektroniką. Koncert poprowadzą Agnieszka Olszewska z TVP Wilno i Jan Pospieszalski.

Koncert zostanie wyemitowany na antenie TVP Wilno.

źródło:
Zobacz więcej